Medzi Čínou a USA naďalej pretrváva obchodná vojna

NETKY.SK • 24 Január 2019, 18:00 • 2 min
Medzi Čínou a USA naďalej pretrváva obchodná vojna

WASHINGHTON - "USA a Čína sú stále na míle vzdialené vyriešeniu obchodnej vojny." Dnes sa tak vyjadril americký minister obchodu Wilbur Ross, podľa ktorého ale naďalej existuje šanca, že krajiny dohodu nakoniec dosiahnu.

slovakia

left justify in out

Na budúci týždeň by mala do Washingtonu pricestovať 30-členná čínska delegácia na ďalšie kolo rokovaní. Spojeným štátom a Číne sa postupne kráti čas na dosiahnutie dohody, ktorú by mali uzatvoriť najneskôr 1. marca. Dovtedy platí 90-dňové prímerie, ktoré uzatvorili prezidenti USA a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching začiatkom decembra v Buenos Aires.

 

img

 

Trump varoval, že v prípade nezhody medzi USA a Čínou od 2. marca zvýši dovozné clá na čínsky tovar v celkovej hodnote 200 miliárd USD (176,35 miliardy eur). V súčasnosti platia na tovar v danej hodnote 10 % clá, ak sa krajiny nedohodnú, bude clo zvýšené na 25 %.

 

img

 

"Číňania prídu vo veľkom počte. Aj do dnešných dní sme urobili veľa práce, naďalej sme však na míle vzdialení konečnej dohode," povedal Ross v rozhovore pre stanicu CNBC.

 

Upozornil, že obchod je veľmi komplikovaná záležitosť, v rámci neho je potrebné vyriešiť viacero otázok, nielen koľko sóje či skvapalneného plynu sa predá. Omnoho dôležitejšie sú štrukturálne reformy v Číne, ako aj mechanizmus, ktorý bude zabezpečovať plnenie dohodnutých bodov.

 

img

Instagram/furloughedfeds

americký minister obchodu Wilbur Ross

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies