Koncom mája sa na Slovensku budú konať voľby do Európskeho parlamentu

NETKY.SK • 24 Apríl 2019, 10:11 • 2 min
Koncom mája sa na Slovensku budú konať voľby do Európskeho parlamentu

BRATISLAVA - Oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP) sa verejnosť dozvie až po uzatvorení volebných miestností v poslednom členskom štáte EÚ. Slováci teda odvolia už v sobotu 25. mája, no celkové výsledky volieb sa dozvieme najskôr 26. mája v neskorých večerných hodinách.

slovakia

left justify in out

"Voľby do EP sa konajú tento rok medzi 23. a 26. májom; závisí to od zvyklostí tej-ktorej krajiny. Napríklad v Holandsku sa volí už vo štvrtok, Íri hlasujú v piatok, my hlasujeme v sobotu 25. mája a väčšina krajín bude hlasovať v nedeľu. 

 

Zaujímavosťou teda je, že hoci budeme hlasovať v sobotu, oficiálne by sa výsledky volieb mali zverejňovať až v momente, keď sa uzatvorí volebná miestnosť v poslednom členskom štáte, a to je Taliansko o 23.00 h večer v nedeľu," konštatovala Soňa Mellak z Kancelárie EP na Slovensku.

 

img

 

Volieb sa budú môcť zúčastniť Slováci, ktorí dovŕšili minimálne 18-ty rok života a majú hlasovacie právo. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Kandidáti na europoslancov musia mať v deň volieb minimálne 21 rokov. Voliči na Slovensku si budú vyberať z 31 politických strán a hnutí. 

 

img

 

Pokiaľ by sa brexit neuskutočnil, Slovensko bude zastupovať n pôde Európskeho parlamentu zastupovať 13 poslancov. Pokiaľ by však Británia predsa len úniu opustila, podľa rozhodnutia Európskej rady si najneskôr po 31. októbri začne uplatňovať mandát 14. poslanec. Lídri sa na tomto dátume dohodli na mimoriadnom aprílovom summite. V prípade, že obe strany ratifikujú dohodu o vystúpení skôr, vystúpi Británia z EÚ v prvý deň nasledujúceho mesiaca.

 

img

 

"Občania Slovenska majú možnosť nielen voliť svojich kandidátov v rámci politických strán, ale aj krúžkovať. Odporúčam tento inštitút krúžkovania, keďže sa už osvedčil v predchádzajúcich troch voľbách do EP, keď sa dokázali kandidáti aj prekrúžkovaním dostať do EP. Strana musí splniť isté podmienky a teda päťpercentné kvórum," upozornil Dionýz Hochel riaditeľ Kancelárie EP na Slovensku.

 

Preferenčné hlasy môže dať volič maximálne dvom kandidátom. Ak dá prednostný hlas viac ako dvom, hlasovací lístok sa počíta v prospech strany, respektíve hnutia, no prednostné hlasy sú neplatné. Kandidáti získajú mandáty pridelené strane na základe toho, v akom poradí sú uvedení na hlasovacom lístku.

 

img

 

"Ak však voliči, ktorí odovzdali platný hlas pre túto politickú stranu alebo koalíciu, využili právo prednostného hlasu, dostane najskôr mandát ten z kandidátov, ktorý získal aspoň tri percentá prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre politickú stranu alebo koalíciu," uvádza sa v zákone.

 

Ak túto podmienku splnia viacerí kandidáti, do EP sa dostanú tí, ktorí získajú najväčší počet prednostných hlasov v počte mandátov, ktoré má strana k dispozícii. Pri rovnakom počte preferenčných hlasov rozhoduje poradie na hlasovacom lístku.

.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies