Spojené štáty odmietli požiadavku Ukrajiny zaviesť plošný zákaz víz pre Rusov

NETKY.SK • 23 August 2022, 06:26 • 2 min
Spojené štáty odmietli požiadavku Ukrajiny zaviesť plošný zákaz víz pre Rusov

WASHINGTON – vysvetlil, že nechce zatvoriť únikové cesty pre odporcov režimu v Rusku a pre ďalších ľudí, ktorým tam hrozí porušovanie ľudských práv. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ako prvý vyzval na zákaz udeľovania víz Rusom, a to v interview zo začiatku tohto mesiaca pre denník Washington Post. Povedal, že Rusi by „mali žiť vo vlastnom svete, kým nezmenia svoju filozofiu“. Zelenskyj potom zverejnil ďalšiu výzvu adresovanú členským štátom Európskej únie, aby prestali vydávať víza ruským občanom, nech sa EÚ nestane „supermarketom“ otvoreným každému, kto má peniaze.

 

 

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price na tlačovom brífingu uviedol, že administratíva prezidenta Joe  Bidena už zaviedla obmedzenia pri vydávaní víz predstaviteľom Kremľa – jasne však informovala, že sa bude zameriavať na identifikovanie tých osôb, ktoré sa podieľajú na invázii Ruska na Ukrajine, a práve tie bude brať na zodpovednosť.

 

„USA nechcú zatvoriť cesty úniku a do bezpečia pre odporcov režimu v Rusku a ďalších ľudí, ktorým hrozí porušovanie ich ľudských práv,“ vyhlásil hovorca. „Jasne sme tiež povedali, že je dôležité urobiť deliacu čiaru medzi činmi ruskej vlády a jej politikou na Ukrajine a obyvateľmi Ruska,“ dodal.

 

 

 

Niektorí lídri v Európskej únii, ako fínska premiérka Sanna Marinová a jej estónska kolegyňa Kaja Kallasová, vyzvali za zavedenie celoúniového zákazu vydávania víz ruským občanom. Nemecký kancelár Olaf Scholz sa v pondelok postavil proti tomu a povedal, že Rusi by mali mať možnosť ujsť zo svojej krajiny, ak nesúhlasia s tamojším režimom. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Price na tlačovom brífingu neuviedol, koho Spojené štáty podozrievajú zo sobotňajšieho atentátu na dcéru spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina, Dariu Duginovú.

 

Jej otec je známy prokremeľský nacionalistický ideológ Alexander Dugin. Price povedal, že USA „jednoznačne odsudzujú útoky zacielené na civilistov“. Dodal, že „Rusi to nepochybne budú vyšetrovať“ a „nepochybne predložia určité závery". „Všetko, čo tu teraz môžem povedať, je, že Ukrajina odmietla akúkoľvek účasť (na atentáte). Pokiaľ ide o nás, odsudzujeme úmyselné útočenie na civilistov kdekoľvek,“ zdôraznil hovorca podľa portálu britskej stanice Sky News.

 

Možno vás zaujme: Zelenskyj dostane americkú Medailu slobodytwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies