Plynovod medzi Poľskom a Slovenskom je pripravený na prevádzku, uviedol premiér

NETKY.SK • 27 Máj 2022, 14:04 • 3 min
Plynovod medzi Poľskom a Slovenskom je pripravený na prevádzku, uviedol premiér

VÝRAVA – Energetickú bezpečnosť Slovenska posilní plynovod medzi Poľskom a Slovenskom.

slovakia

left justify in out

„Je natlakovaný, je pripravený fungovať, zatiaľ v testovacej prevádzke,“ uviedol v piatok predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) po obhliadke kompresorovej stanice v blízkosti slovensko-poľskej hranice pri obci Výrava v okrese Medzilaborce.

 

img

 

„Zabezpečí nám bezpečnosť v dodávkach plynu, zároveň nám umožní prístup k plynu, ktorý k nám bude dodávaný, teda tento LNG zdroj z prístavov z Poľska. Zároveň sa týmto plynovodom vieme pripojiť aj k nórskemu plynu,“ povedal tiež Heger. Pripomenul pritom potrebu alternatívy k ruskému plynu, najmä vzhľadom k aktuálnej agresii Ruska voči Ukrajine. Výstavba plynovodu, ktorý je súčasťou európskych projektov, sa financovala z európskych zdrojov vo výške grantu 54 miliónov eur. Nové potrubie spája severnú a južnú Európu. Podľa Hegera je preto tiež dôležité, že Slovensko ostane naďalej tranzitnou krajinou.

 

img

 

Podľa slov Rastislava Ňukoviča, generálneho riaditeľa spoločnosti Eustream, ktorá plynovod vybudovala, je potrubie aktuálne naplnené ruským plynom, v budúcnosti sa okrem iných predpokladajú aj dodávky z Nórska. Kvalita nórskeho plynu je podľa Ňukoviča porovnateľná s ruským, vhodnosť pre užívanie na slovenskom trhu budú preverovať hraničné stanice.

 

img

 

„Hraničné predávacie stanice okrem merania a iného slúžia aj na to, aby zmerali kvalitu plynu a pre každé zloženie vyhodnotili jeho energetický obsah,“ ozrejmil Ňukovič. Ako doplnil, plynovod po celej jeho dĺžke natlakovali na prevádzkový tlak vo štvrtok (26. 5.), od piatka spoločnosť realizuje takzvané predkomplexné skúšky všetkých zariadení.

 

„Odovzdávanie jednotlivých častí, preberanie a testovaciu komerčnú prevádzku očakávame na začiatku júla,“ uzavrel s tým, že kapacita plynovodu je 5,1 miliardy kubických metrov v smere z Poľska na Slovensko, opačným smerom je to 6,1 miliardy.

 

img

 

Ako Heger doplnil, dodávky „neruského“ plynu nezávisia len od vybudovanej podzemnej infraštruktúry, ale aj od existencie dostačujúceho množstva terminálov, cez ktorý sa skvapalnený plyn dostáva do infraštruktúry. Tie, ktoré sú inštalované, aktuálne nedokážu okamžite naplniť požiadavku európskeho dopytu. Preto sa na ich dostavbe podľa jeho slov „intenzívne pracuje“.

 

Možno vás zaujme: Kto môže za situáciu v školstve? Učitelia ukázali na vinníkov
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies