ZMOS: Obce potrebujú systémové riešenie financovania samospráv

NETKY.SK • 30 Apríl 2024, 16:43 • 2 min
ZMOS: Obce potrebujú systémové riešenie financovania samospráv

NOVÉ ZÁMKY - Zabezpečiť finančné prostriedky na dofinancovanie samospráv a ich ďalšie fungovanie je aktuálne najväčším problémom miest a obcí. Počas Dňa Združenia miest a obcí (ZMOS) v Nitrianskom kraji sa na tom v Nových Zámkoch zhodli zástupcovia samospráv.

slovakia

left justify in out

„O tieto finančné prostriedky sme prišli počas predchádzajúcich vlád, celkovo ide o 750 miliónov eur. Vlani a tento rok sa nám podarilo získať čiastočnú kompenzáciu. Vlani to bolo 228 miliónov eur a v tomto roku 236 miliónov eur z výnosu dane právnických osôb," skonštatoval predseda ZMOS Jozef Božik.

Financie budú vyplatené jednorazovo v máji, každá obec a mesto dostane alikvotnú časť. Primátor Komárna Béla Keszegh upozornil, že jednorazové riešenia síce pomôžu samosprávam prežiť najťažšie obdobie, nie sú však riešením na dlhšie obdobie.

„Ak chceme byť úspešní, musíme dofinancovať súčasný stav a následne nastaviť systém tak, aby sa dal plánovať rozvoj miest. Treba hľadať a nájsť systémové riešenia, aj keď je to veľmi komplikované vzhľadom na stav, v akom sa nachádza štátny rozpočet," skonštatoval. Podľa slov Bélu Keszegha nedostatok financií bráni samosprávam čerpať eurofondy. Chýbajú peniaze na projektové dokumentácie aj na spolufinancovanie projektov, podotkol.

Podobný názor prezentoval aj primátor Nových Zámkov Otokar Klein. „Mali sme problém zostaviť na tento rok vyrovnaný rozpočet. Po desiatkach rokoch sme museli upraviť miestne dane, zaťažili sme rodiny a obyvateľov mesta, aby sme vôbec vykryli rozpočet mesta," skonštatoval.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: ZMOS, Foto: ZMOS
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies