Začala letná dovolenková sezóna. Slováci môžu využiť konzulárne služby a pomoc ministerstva zahraničných vecí

NETKY.SK • 18 Jún 2024, 10:35 • 2 min
Začala letná dovolenková sezóna. Slováci môžu využiť konzulárne služby a pomoc ministerstva zahraničných vecí

BRATISLAVA - Slováci môžu v prípade potreby využiť počas dovoleniek alebo pobytu v zahraničí asistenčné služby či konzulárnu pomoc Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár informoval na tlačovej konferencii (17. júna 2024) o prípravách zahraničnej služby na aktuálnu letnú turistickú sezónu.

slovakia

left justify in out

Spolu s generálnym riaditeľom sekcie konzulárnej a medzinárodnoprávnej ministerstva zahraničných vecí Igorom Pokojným, riaditeľom Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce Prezídia Policajného zboru SR Adriánom Havelkom a prezidentom Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Romanom Berkesom priblížili cestujúcej verejnosti užitočné informácie k cestám do zahraničia, ako aj možnostiam pomoci zo strany slovenskej konzulárnej služby.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár apeloval na občanov, aby si cestovanie dôkladne naplánovali, preverili podmienky vstupu a pobytu v destinácii, do ktorej sa chystajú, počas pobytu v zahraničí sa správali zodpovedne, dodržiavali zvyky, zákony a pravidlá jednotlivých krajín, čím môžu minimalizovať riziko problémov. „Slovensko má na celom svete 74 konzulárnych pracovísk, ktoré za minulý rok vybavili štvrť milióna rôznych požiadaviek od našich občanov. Rovnako tento rok sme pripravení poskytovať konzulárnu pomoc, pokiaľ sa Slováci v zahraničí dostanú do ťažkostí, napríklad v prípade straty dokladov, pri nehode, zdravotných problémoch alebo žiaľ, i úmrtí, kedy vieme pomôcť pri kontaktovaní rodinných príslušníkov či komunikácii s miestnymi úradmi,“ priblížil J. Blanár a zdôraznil, že zastupiteľské úrady slúžia na pomoc občanom SR, no tiež majú limitované právomoci zákonmi a inými predpismi platnými v štáte, v ktorom pôsobia.

Rezort diplomacie odporúča občanom skontrolovať pred vycestovaním platné cestovné odporúčania, ktoré sú aktualizované na webovej stránke ministerstva zahraničných vecí.„Ak ľudia vycestujú v rozpore s cestovným odporúčaním „necestovať“ alebo opustiť krajinu“, musia počítať s tým, že im z objektívnych dôvodov nebudeme môcť poskytnúť konzulárnu asistenciu v plnom rozsahu, aj keď sa ocitnú v ohrození,“ upozornil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Pred cestou do zahraničia môžu Slováci využiť bezplatnú registráciu na webstránke www.mzv.sk alebo si stiahnuť aplikáciu Svetobežka, ktorá poskytuje množstvo dôležitých informácií, ako napríklad kontakty na zastupiteľské úrady SR či ďalšie praktické rady a odporúčania.

Generálny riaditeľ sekcie konzulárnej a medzinárodnoprávnej rezortu zahraničných vecí Igor Pokojný na tlačovej konferencii upozornil primárne na kontrolu dokladov. „Základným krokom je preverenie, či do destinácie, kam plánujem vycestovať, stačí občiansky preukaz, alebo je potrebný pas, či sú potrebné víza, či majú doklady potrebnú dĺžku platnosti. Zároveň odporúčame mať pri sebe kópiu dokladov a uzavrieť adekvátne cestovné poistenie,“ doplnil I. Pokojný.

Na webstránke rezortu zahraničných vecí - https://i.mzv.sk/leto2024 - nájdete všeobecné informácie s odporúčaniami pre cestujúcu verejnosť vrátane prehľadu asistenčných služieb Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, možností pomoci slovenských konzulov v zahraničí a aktuálneho vízového režimu vybraných krajín.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MZV SR, Foto: Freepik (ilustračné foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies