TikTok plánuje v Európe vybudovať dve dátové centrá; používatelia majú obavy

NETKY.SK • 18 Február 2023, 19:00 • 2 min
TikTok plánuje v Európe vybudovať dve dátové centrá; používatelia majú obavy

BRUSEL - Čínska sociálna sieť TikTok plánuje v Európe vybudovať dve dátové centrá s cieľom rozšíriť európske dátové úložisko. V piatok to uviedli predstavitelia siete. Tieto plány však vyvolávajú obavy z toho, či budú údaje používateľov v bezpečí.

slovakia

left justify in out

TikTok sa však snaží presvedčiť jednotlivé vlády a regulačné orgány, že na osobné údaje používateľov nebude mať dosah ani čínska vláda, ani žiaden subjekt napojený na Peking. "Sme v pokročilej fáze finalizácie plánovania druhého dátového centra v Írsku," uviedol generálny riaditeľ TikToku pre Európu Rich Waterworth. Potvrdil aj zriadenie ďalšieho centra, o ktorom sociálna sieť informovala už vlani, ako aj rokovania o výstavbe potenciálneho tretieho európskeho centra.

 

Sieť TikTok, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance, v piatok zároveň vyhlásila, že v Európe túto populárnu platformu na zdieľanie krátkych videí využívalo od vlaňajšieho augusta do januára 2023 mesačne priemerne 125 miliónov aktívnych používateľov. V súlade so Zákonom o digitálnych službách (DSA) tak spadá do prísnejšie kontrolovanej kategórie sociálnych sietí. DSA totiž zaväzuje platformy s viac ako 45 miliónmi používateľov k vykonávaniu nezávislých auditov a k rizikového manažmentu. Tieto platformy musia poskytovať svoje údaje príslušným úradom a prijať etický kódex.

 

Európska komisia (EK) nariadila on-line platformám a vyhľadávačom do 17. februára zverejniť svoje priemerné mesačné počty aktívnych používateľov. Agentúra Reuters pripomína, že podľa najnovších štatistík mal Twitter v Európe priemerne 100 miliónov aktívnych používateľov, Facebook 255 miliónov, Instagram 250 miliónov, YouTube 401 miliónov a Google Mapy 278 miliónov používateľov. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies