Vďaka investíciám do cezhraničných projektov sa aj pohraničné regióny stanú atraktívnejším miestom pre život

NETKY.SK • 9 Február 2024, 16:21 • 2 min
Vďaka investíciám do cezhraničných projektov sa aj pohraničné regióny stanú atraktívnejším miestom pre život

BRATISLAVA - Zástupcovia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) absolvovali dnes regionálny rezortný deň na Kysuciach. Minister Richard Raši a štátny tajomník Michal Kaliňák sa stretli s primátormi a starostami Horných a Dolných Kysúc. Venovali sa eurofondom, cezhraničnej spolupráci, možnostiam rozvoja územia, ako aj novému zákonu o verejnom obstarávaní, ktorý lídri samosprávy jednoznačne podporujú.

slovakia

left justify in out

„Sme presvedčení o tom, že Slovensko sa nedá riadiť z Bratislavy a problémy našich regiónov sa nedajú riadiť z ministerských kancelárií,“ uviedol minister Raši. Ako pripomenul, jednou z priorít MIRRI je podpora prihraničných regiónov, ku ktorým patria aj Kysuce nachádzajúce sa na pomedzí v blízkosti hraníc Poľskej aj Českej republiky.

 

„Investíciou aj do spoločných projektov medzi Slovenskom a Českom a Slovenskom a Poľskom dokážeme to, že regióny, ktoré boli mnohokrát okrajové a vyľudňovali sa, práve vďaka cezhraničným projektom, podpore kultúrnej či športovej infraštruktúry, budovaniu nových ciest a prepojení, sa stanú regiónmi, ktoré sa nebudú vyľudňovať, ale budú atraktívne pre život,“ skonštatoval minister. Na aktuálne programové obdobie má Slovensko vyčlenených viac ako 100 miliónov eur na spoluprácu Slovensko-Česko a viac ako 170 miliónov eur na cezhraničnú spoluprácu Slovensko-Poľsko. Raši verí, že veľká časť z týchto financií nájde uplatnenie práve v tomto regióne. 

 

Starostovia a primátori Horných a Dolných Kysúc ocenili nový zákon o verejnom obstarávaní, ktorý ministerstvo vo štvrtok predstavilo a dnes už je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. „Spontánny súhlas vyjadrili starostovia a primátori deklaráciou, ktorou vás absolútne podporujú. Nejde len o to projekty dobre pripraviť, ich implementácia súvisí s tým, aby sme verejné obstarávanie urobili rýchlo a čím skôr mali realizované diela. Za toto vám ďakujeme a vyjadrujeme veľkú podporu,“ uviedol po stretnutí so zástupcami rezortu na pôde mestského úradu primátor Čadce Matej Šimášek.

 

Zákon o verejnom obstarávaní prináša zásadné zmeny limitov pri verejnom obstarávaní. „Výsledkom bude, že verejné obstarávanie namiesto množstva mesiacov potrvá pár týždňov,“ priblížil minister Raši.

 

Zdôraznil, že starostom a primátorom dôveruje. Ako pripomenul, on sám bol dve volebné obdobia primátorom Košíc. „Ja vám garantujem, že primátori a starostovia nie sú zlodeji. Nenájdete nikoho v štáte, kto by bol pod väčšou kontrolou obyvateľov ako oni,“ je presvedčený. „Pre mňa primátori a starostovia sú ľudia, ktorí získali dôveru ľudí, sú pod obrovskou verejnou kontrolou a zaslúžia si nový zákon o verejnom obstarávaní preto, aby eurofondy, ktoré tu poputujú, dokázali minúť a aby Slovensko nebolo čiernou ovcou Európskej únie v tom, že eurofondy má a minúť ich vie na záver len tak, že ich používa na kompenzáciu cien energií, čo je výborné, ale nie na rozvoj miest a obcí, na čo sú fondy určené,“ poznamenal.

 

Komunálni lídri na Kysuciach potvrdili, prečo má zmysel ísť meniť nastavenia verejných obstarávaní aj preto, aby sme mali rovnaké parametre a rovnakú rýchlosť obstarávaní ako majú susedia v Poľsku aj v Čechách, poznamenal štátny tajomník Michal Kaliňák. „Dnešok potvrdil, prečo ideme meniť parametre vo vzťahu k Slovenskému pozemkovému fondu a k pozemkom, ktoré potrebujú samosprávy. Dnešok bol aj o tom, že sme sa zhodli v tom, ako nastavíme koncept bezpečnej samosprávy. Pre nás prihraničie nie je koniec Slovenska, ale naopak, je to vstupná brána na Slovensko, žiadna periféria,“ dodal štátny tajomník Michal Kaliňák.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MIRRI SR, Foto: Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR / Facebook
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies