Stres,  vyhorenie, preťaženie ženy na materskej či obava z role otca. Aj toto sú spúšťače partnerských preblémov

NETKY.SK • 2 November 2023, 19:00 • 2 min
Stres,  vyhorenie, preťaženie ženy na materskej či obava z role otca. Aj toto sú spúšťače partnerských preblémov

BRATISLAVA - Partnerské vzťahy sú jedným z najdôležitejších aspektov nášho života. Pre mnohých z nás predstavujú zdroj lásky, podpory a spokojnosti. Avšak, ako to býva v živote, aj v partnerských vzťahoch sa môžu objaviť rôzne problémy. Kedy vznikajú a ako ich vyriešiť? Odpovedá terapeutka z Hedepy, Miroslava Albertová.

slovakia

left justify in out

Ako vznikajú partnerské problémy?

Každý pár už aspoň raz intenzívne riešil čo i len drobnú partnerskú škriepku. Čo je však zo zásady spúšťačom malých škriepok a následne aj vážnych partnerských problémov? Podľa terapeutky Miroslavy Albertovej z online terapeutickej platformy Hedepy je najčastejším spúšťačom problémov vo vzťahoch komunikácia. „Za komunikáciou sa skrýva napríklad nedostatok času komunikovať, nečitateľnosť jedného alebo oboch partnerov, vyhorenie jedného z partnerov, preťaženie manželky na materskej, vystresovaní manželia v práci, nevera, nerešpektovanie hraníc toho druhého, nadmerné zasahovanie blízkej rodiny do výchovy detí a vzťahu manželov či finančné problémy,“ upresňuje terapeutka. Práve spomínané problémy sa nabaľujú ako snehová guľa, objavujú sa nikdy nekončiace hádky, pribúdajú ostrejšie slovné útoky či nechuť k sexu a partnerovi. 

 

Problémy vo vzťahu sa samé nevyriešia. Pomocníkom môže byť terapia

Hoci v spoločnosti panuje názor, že moderné vzťahy nič nevydržia a páry siahajú hneď po rozvode, nie je tomu tak. „Väčšina mojich klientov dlhodobo bojuje vo vzťahu, aby ho udržali. Aj celé desaťročie. Prichádzajú za mnou už vyčerpaní,“ vysvetľuje terapeutka. Rozvod teda nie je prvá vec, po ktorej partneri prežívajúci ťažké obdobie siahajú. Častým pomocníkom pri riešení problémov je práve terapia. Podľa terapeutky je riešeniu problémov vo vzťahu otvorený viac ten partner, ktorý prinesie myšlienku párovej terapie. Na druhej strane však podotýka, že do samotného procesu sa niekedy podarí viac vžiť tomu menej motivovanému. „Párová terapia je pri riešení problémov vo vzťahu skvelý nástroj, pretože ponúka „cibrenie“ samého seba vo vzťahu k partnerovi,“ vysvetľuje Miroslava Albertová z terapeutickej platformy Hedepy. Vhodným nástrojom je však aj individuálna terapia či kombinácia oboch.

Ako riešiť a predchádzať problémom vo vzťahoch?

 

Komunikácia je hlavným pilierom každého zdravého a funkčného vzťahu. Buduje sa ňou dôvera, intimita a tiež sa ňou riešia konflikty. Otvorená a zdravá komunikácia pomáha partnerom hľadať riešenia na problémy, ktorým vo vzťahu aktuálne čelia. Okrem komunikácie je však podľa terapeutky dôležité aj:

 

  • Vedieť počúvať druhého - počúvať svojho partnera znamená prejavovať mu svoj záujem a rešpekt. Buduje sa tým dôvera aj intimita vo vzťahu.
  • Premýšľať nad tým, čo druhého trápi – empatia je kľúčovým prvkom v partnerskom vzťahu, ktorým svojho partnera podporujete.
  • Čo mi partner chce povedať tým, čo hovorí – dôležité je čítať medzi riadkami. Nielen v situáciách, kedy riešite problémy, ale aj v bežných dňoch, kedy je všetko v poriadku.
  • Zastať si svojej hranice a dodržiavať hranice druhého – dodržiavanie hraníc je odrazom rešpektu partnera, a zároveň je spôsobom, akým sa buduje bezpečné prostredie vo vzťahu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Hedepy / Divino, Foto: Ženy s.r.o. (ilustračná foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies