Pellegrini na samite NATO: Slovensko podporí nový finančný balík v hodnote 40 mld. eur pre Ukrajinu + VIDEO

NETKY.SK • 9 Júl 2024, 10:44 • 2 min
Pellegrini na samite NATO: Slovensko podporí nový finančný balík v hodnote 40 mld. eur pre Ukrajinu + VIDEO

WASHINGTON - Na samite Severoatlantickej aliancie hľadajú členské krajiny priestor na stabilitu a mier vo svete. Hlavnými témami samitu vo Washingtone sú posilňovanie kolektívnej obrany, Ukrajina a rozvoj spolupráce s partnermi aliancie.

slovakia

left justify in out

Na sociálnej sieti po príchode do Washingtonu to uviedol prezident Peter Pellegrini, ktorého cieľom je hovoriť o stabilite, mieri a taktiež reprezentovať Slovensko ako silnú, stabilnú a demokratickú krajinu. Zároveň informoval, že pri schvaľovaní dokumentu sa Slovensko zúčastní na vytvorení nového finančného balíka pod koordináciou NATO v objeme 40 miliárd eur.

Slovensko do balíka bude prispievať svojou čiastkou, do ktorej sa môžu započítať rôzne aktivity, ktoré slovenské ministerstvo obrany vo vzťahu k Ukrajine už vykonalo či aktuálne vykonáva.

Pellegrini ďalej informoval, že na samite budú rokovať aj o článku, ktorý hovorí o budúcom členstve Ukrajiny v aliancii. Počas rokovania o členstve pre nášho východného suseda bude Pellegrini trvať na tom, aby boli súčasťou článku aj isté podmienky pre jeho prijatie.

"Akákoľvek krajina, ktorá má právo rozhodovať sa o svojej budúcnosti a požiadať o členstvo v hocijakej organizácii, vždy to rozhodnutie jej prijatia bolo závislé od členských krajín danej organizácie. Budeme trvať na tom, nech už by ten odsek znel akokoľvek, musí tam byť zmienka, že prijatie prichádza do úvahy, ak budú splnené podmienky a rozhodnú o tom členské štáty aliancie. Dokument dnes nemôže pôsobiť ako voľná vstupenka," povedal vo videu pre médiá.

Slovenský prezident si zároveň myslí, že ak chcú krajiny pokračovať v aktivitách podobných švajčiarskemu mierovému samitu, ďalšie stretnutie bez účasti predstaviteľov Ruskej federácie je odsúdené na zánik.

"Ak chceme hovoriť o mieri alebo o zastavení paľby a následnom vyjednávaní usporiadania celej situácie, zdá sa, že bez diskusií a rozhovorov s obidvoma stranami konfliktu by boli zbytočné. Mier sa musí vyjednať, lebo sa zdá, že sa nedosiahne vojenskými operáciami ani na jednej, ani na druhej strane," povedal.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: FB/Peter Pellegrini, Foto: europeannewsroom.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies