Strana OĽANO: "Ako mafia upláca politikov za ich služby"

NETKY.SK • 24 September 2023, 18:00 • 2 min
Strana OĽANO: "Ako mafia upláca politikov za ich služby"

BRATISLAVA - Líder OĽANO Igor Matovič vo verejnom záujme zverejnil súkromnú komunikáciu Richarda Sulíka s majiteľom Penty Jaroslavom Haščákom z roku 2020. Vyplýva z nej, že Richard Sulík spolu so svojou tímlíderkou pre zdravotníctvo Janou Bittó Cigánikovou nekonali v súvislosti s dofinancovaním VšZP v prospech pacientov, ale v prospech Penty.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

„Keď sme koncom septembra 2020 prišli s návrhom na vládu, že treba dofinancovať VšZP, ktorej hrozila obrovská strata, Richard Sulík sa počas rokovania vlády ozval a povedal, že s tým v žiadnom prípade nesúhlasí. Hodinu bojoval do krvi proti tomu, aby sme pomohli VšZP, v ktorej je najviac poistencov,“ uviedol líder OĽANO A PRIATELIA Igor Matovič s tým, že Sulík podmieňoval dofinancovanie VšZP tým, že sa rovnakým dielom pomôže aj súkromným zdravotným poisťovniam.

 

Jana Bittó Cigániková podľa Matoviča predvádzala až histerické scény, že sa v žiadnom prípade nemôže pomôcť VšZP, a peniaze by sa mali naliať do systému tak, ako bolo dlhé roky zvykom. „To znamená celý rok generovať stratu vo VšZP a pred koncom roka cez vyšší príspevok za poistenca štátu naliať peniaze do systému, ktoré sa rozdelia podľa percentuálneho podielu medzi jednotlivé poisťovne,“ povedal
Matovič s tým, že SaS už vtedy hrozila odchodom z vlády a koalície, ak to nebude podľa nich a ak 300 miliónov eur nebude rozdelených pre VšZP a súkromné poisťovne, z čoho 90 miliónov eur malo skončiť v rukách Jaroslava Haščáka ako majiteľa Penty, pod ktorú spadá Dôvera. „My všetci sme mali už vtedy pocit, akoby slúžili Haščákovi a kopali za mafiu priamo na zasadnutí vlády,“ povedal Matovič s tým, že po zverejnení prepisu komunikácie medzi Sulíkom a Haščákom je to už jasné.

Z prepisu zároveň vyplýva, že za lobing v prospech Penty dostávala Cigániková odmenu v podobe PR článkov v Haščákovych novinách. 14.4.2023 Cigániková predložila návrh zákona, ktorým navrhla zvýšiť zisky súkromnej zdravotnej poisťovne Penty o 100 %. Zároveň ním navrhla zrušiť minimálne percento, ktoré určuje súkromnej poisťovni Dôvera, koľko percent z vybraného poistenia má použiť na liečbu chorých ľudí. V ten istý deň Haščákova Pluska vydala PR článok s názvom „WOW, Bittó Cigániková VYTASILA vnady: To je ale telo! Poslankyňa prezradila, prečo to urobila“ (https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/wow-bitto-ciganikova-vytasila-vnady-to-je-ale-telo-poslankyna-prezradila-preco-to-urobila).

 

„Dnes už nikto nepochybuje, že tento zákon sa písal priamo u Haščáka v Dôvere. Cigániková za podpory Sulíka vybavovala a bojovala za to, aby boli okradnutí chorí ľudia vo VšZP, aby peniaze na liečbu chorých vo VšZP končili na súkromnom účte mafiána Jaroslava Haščáka,“ vyjadril sa Matovič a dodal: „Presne tak, ako Haščák vytiahol zo zdravotníctva 440 miliónov eur, ktoré boli určené na liečbu chorých ľudí, presne tak použil Richarda Sulíka a Janu Bittó Cigánikovú na to, aby urobil pokus vytiahnuť 90 mil. eur na svoj účet do poisťovne Dôvera,“ hovorí Matovič.

 

Matovič zároveň upozornil na takmer rok trvajúcu antikampaň Penty voči hnutiu OĽANO cez dvojtýždenník Plus jeden deň špeciál, ktorý Penta bezplatne distribuuje do všetkých slovenských domácností. Obsahom týchto novín je výlučne kritika a klamstvá o hnutí OĽANO A PRIATELIA, a tiež pozitívne PR strán SMER, Hlas, SNS a Sme rodina, pričom ani v čase volebnej kampane pri PR článkoch týchto strán nefiguruje označenie objednávateľa a dodávateľa. „Mafián Haščák si takýmto spôsobom kupuje politikov a následne od nich očakáva presne takéto službičky,“ dodal Matovič.

PREPIS KOMUNIKÁCIE medzi Richardom Sulíkom a Jaroslavom Haščákom:
30. september 2020

Haščák:
"Ahoj Richard. Od nášho šéfa Dôvery som dostal info, že dnes na vládu Matovič predloží návrh na dofinancovanie sektoru spôsobom nie cez navýšenie platby za poistencov štátu, ale cez navýšenie kapitálu vo VŠZP. Pokladám to za hlúpy a nepremyslený akt pomsty Matoviča voči Pente."

Sulík:
"Sedím na vláde a musel by som odísť, keby že chcem hovoriť. Preto ak môžeš, napíš mi hlavné argumenty sem, prednesiem to. Tento bod ešte nebol."


3. október 2020

Sulík: Ahoj, asi vieš, že som to stopol na vláde s tým, že to prejdeme na koaličnej rade. Ak máš argumentáciu, daj ju prosím ťa Jane. Zavolám ju na koaličnú radu v pondelok.

Haščák:
Dobré ráno. Áno viem. Máme všetko pripravené. Doručíme jej to. Kedy presne v pondelok by mala byť koaličná rada? Stačí, ak jej to dáme v pondelok ráno?

Haščák: A dík za poisťovne. Vážim si vašu konzistentnosť.

Sulík:
Za poisťovne nemáš čo ďakovať. Ďakuj Jane Cigánikovej. Tá zabojovala a mohli by ste jej dať väčší priestor všeobecne, vrátane milého PR. Konzistentná v postojoch je najmä ona.

Haščák: Určite dáme. Idem na to dozrieť osobne.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: OĽANO / Matúš Bystriansky Foto: OĽANO / Facebook
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies