Nezaočkované osoby si môžu vydýchnuť! Po návrate z dovolenky môžu čerpať pandemickú PN

NETKY.SK • 8 Júl 2021, 13:51 • 2 min
Nezaočkované osoby si môžu vydýchnuť! Po návrate z dovolenky môžu čerpať pandemickú PN

BRATISLAVA - Poistenci, ktorí sa vrátia po dovolenke zo zahraničia späť na Slovensko a musia podstúpiť povinnú karanténu, môžu lekára požiadať o vystavenie pandemickej práceneschopnosti (PN).

slovakia

left justify in out

Títo poistenci majú nárok na pandemické nemocenské zo Sociálnej poisťovne, tzv. pandemickú PN. Podmienky štátom nariadenej karantény po návrate na Slovensko sa menia od piatka (9. júla) tohto roka. Informovala o tom hovorkyňa Sociálnej poisťovne Zuzana Dvoráková.

 

Lekári môžu žiadať potvrdenia
Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva sa povinná karanténa môže vzťahovať na osobu, ktorá vstúpi na územie Slovenska, ale aj na ďalšie osoby, ktoré s ňou žijú v spoločnej domácnosti a majú povinnosť izolácie v domácom prostredí alebo v karanténnom ubytovacom zariadení.

 

Tieto osoby môžu lekára požiadať o potvrdenie o dočasnej PN pre nariadenú karanténu alebo pre ochorenie COVID-19. Pri vystavení pandemickej PN si lekár od poistenca môže vyžiadať potvrdzujúce doklady.

 

Po návrate zo zahraničia na Slovensko ide napríklad o doklad o pobyte v zahraničí, v prípade ochorenia na COVID-19 doklad o pozitívnom teste.

 

Prečítajte si tiež: Čo čaká dovolenkárov? Pozrite si podmienky vstupu do niektorých dovolenkových destinácií

 

Je nevyhnutné kontaktovať Sociálnu poisťovňu
Kým lekár zašle do Sociálnej poisťovne potvrdenie o dočasnej PN poistenca, aj samotný poistenec si musí o pandemickú PN požiadať.

 

„Rýchlo a jednoducho tak urobí pomocou elektronickej žiadosti zverejnenej na webe Sociálnej poisťovne," uviedla Dvoráková.

 

O vystavenie pandemickej PN poistenec nežiada, ak ďalej čerpá dovolenku alebo pracuje z domu. Aj v takýchto prípadoch, ak má nariadenú karanténu, je podľa hovorkyne poisťovne naďalej povinný dodržiavať zásady izolácie.
 

Mohlo by vás zaujímať: Po príchode na Slovensko sa budú musieť do ehranice registrovať aj zaočkované osobytwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies