Francúzsko a Saudská Arábia uzavreli novú dohodu. Komu má pomôcť?

NETKY.SK • 29 Júl 2022, 16:42 • 2 min
Francúzsko a Saudská Arábia uzavreli novú dohodu. Komu má pomôcť?

PARÍŽ - Francúzsky prezident Emmanuel Macron a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán sa na rokovaniach v Paríži dohodli, že budú pracovať "na zmiernení následkov" vojny na Ukrajine.

slovakia

left justify in out

Témami rozhovorov počas večere boli aj regionálne krízy vrátane vojny v Jemene a iránskeho jadrového programu.
 

„Prezident a korunný princ Saudskej Arábie zdôraznili potrebu ukončiť tento konflikt a zintenzívniť spoluprácu s cieľom zmierniť jeho dôsledky v Európe, na Blízkom východe a v okolitom svete," uvádza sa vo vyhlásení Macronovho úradu.

 

Spolupracovníci prezidenta pred rokovaním naznačovali, že Macron plánuje vyzvať Saudskú Arábiu, aby zvýšila produkciu ropy a pomohla tým znížiť ceny ropy.

 

Z domova: Vášne neutíchajú. Aký ostrý odkaz má pre premiéra SaS?

 

img

 

Vo vyhlásení sa výslovne nezmieňuje ropa ani plyn, ale uvádza sa v ňom, že Macron podčiarkol dôležitosť pokračovania prebiehajúcej koordinácie so Saudskou Arábiou, pokiaľ ide o diverzifikáciu dodávok energie pre európske krajiny".

 

Západné mocnosti hľadajú nové zdroje energií, aby mohli byť kvôli vojne na Ukrajine menej závislé od Ruska.
 

„Pokiaľ ide o vojnu v Jemene, prezident ocenil úsilie Saudskej Arábie nájsť politické, globálne a inkluzívne riešenie pod záštitou OSN a vyjadril nádej, že prímerie bude pokračovať," uvádza sa vo vyhlásení Elyzejského paláca.

 

img


Muhammad bin Salmán poďakoval francúzskemu prezidentovi za jeho pozvanie do Paríža. 

Keď opúšťam vašu priateľskú krajinu, je mi veľkým potešením vyjadriť Vašej Excelencii moju najhlbšiu vďaku a uznanie za vrelé prijatie a pohostinnosť, ktoré sa mne a sprevádzajúcej delegácii dostalo," napísal korunný princ v správe, ktorú zverejnilo saudskoarabské ministerstvo zahraničných vecí.


Podľa ľudskoprávnych aktivistov boli rokovania mimoriadne nevhodné, keďže sa konali ani nie štyri roky po zavraždení novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule. Korunný princ Muhammad bin Salmán a faktický vládca bohatej monarchie je do tejto vraždy zapletený.

 

Mohlo by vás zaujímať: Róbert Fico vyrukoval s dôkazmi o sabotáži! Na koho podáva trestné oznámenie?twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ida Zeleznikova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies