Počet utečencov vo svete dosiahol rekordnú úroveň, na úteku z domova je 110 miliónov ľudí

NETKY.SK • 14 Jún 2023, 10:30 • 2 min
Počet utečencov vo svete dosiahol rekordnú úroveň, na úteku z domova je 110 miliónov ľudí

ŽENEVA - Počet utečencov a nútene vysídlených osôb vo svete dosiahol rekordnú úroveň. V súčasnosti je na úteku približne 110 miliónov ľudí, dve tretiny z nich vo vlastných krajinách, uviedol v stredu Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

slovakia

left justify in out

UNHCR vo výročnej správe žiada väčšie úsilie v boji proti príčinám úteku ľudí z domovov i zvýšenie podpory pre nich. V júni 2022 registrovala celosvetovo asi 100 miliónov utečencov. Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi označil tieto čísla za katastrofálne. "Je to obžaloba stavu nášho sveta," vyhlásil s tým, že pribúdajú krízy, nie však riešenia. V uplynulom roku sa skončil útek v rámci vlastnej krajiny pre 5,7 milióna ľudí, no len 340.000 utečencov sa vrátilo do vlasti zo zahraničia.

 

img

 

UNHCR zverejnil v stredu aktuálne evidované počty utečencov. Vo výročnej správe sa už venuje situácii počas minulého roka. V roku 2022 podľa správy spustila ruská invázia na Ukrajinu najrýchlejšiu utečeneckú vlnu od druhej svetovej vojny. Koncom roka sa mimo domova, v rámci Ukrajiny alebo v zahraničí, nachádzalo asi 5,7 milióna Ukrajincov. V závere vlaňajška bolo celosvetovo 108,4 milióna ľudí na úteku pred prenasledovaním, vojnou, násilím, porušovaním ľudských práv a následkami klimatickej zmeny. Bolo to o 19,1 milióna ľudí viac ako rok predtým.

 

Takmer tretina vysídlených utiekla do zahraničia. Dve tretiny z týchto ľudí boli v krajinách s nízkymi alebo strednými príjmami, prevažne v susedných štátoch v nádeji na skorý návrat do vlasti. Je mýtom, že utečenci sa usilujú dostať najmä do bohatých krajín napríklad v Európe alebo Severnej Amerike, zdôraznil Grandi. Koncom roka 2022 sa ich najviac nachádzalo v Turecku, nasledovali Irán, Kolumbia a Nemecko. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies