O fajčení treba rozprávať s deťmi už na prvom stupni ZŠ

NETKY.SK • 3 Jún 2024, 15:47 • 2 min
O fajčení treba rozprávať s deťmi už na prvom stupni ZŠ

BRATISLAVA - Odborníci rodičom odporúčajú, aby s deťmi o tabakových výrobkoch hovorili. Treba vysvetľovať.

slovakia

left justify in out

S fajčením a užívaním tabakových výrobkov experimentujú už aj mladiství. Často si to spájajú so zábavou viac, ako so závislosťou alebo chorobami. Upozornili na to odborníci z úradov zdravotníctva a v rámci prevencie odporučili dospelým, aby s deťmi o tejto problematike viac komunikovali.

"Podľa skúseností našich odborníkov z úradu verejného zdravotníctva deti začínajú experimentovať s fajčením a užívaním alternatív k fajčeniu najmä vo veku 12 až 15 rokov, niektoré aj skôr. Dospelým preto odporúčame mať prvé rozhovory o negatívach fajčenia a alternatívnych výrobkoch už na prvom stupni základnej školy," poznamenala hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

"Odpovede detí neprerušujte, počúvajte, čo sa vám snažia povedať. Neodsudzujte ich postoje, snažte sa im radšej doplniť chýbajúce informácie. Môžete síce vysloviť svoje prianie, aby nefajčili, no vyhnite sa vyhrážkam a ultimátam," dodali odborníci.

Podľa nich treba deťom pripomínať riziká, hlavne zdravotné. Mladí ľudia sú obzvlášť náchylní na negatívne účinky nikotínu. Môže sa veľmi rýchlo rozvinúť ako aj fyzická, tak aj duševná závislosť. Sú ťažko liečiteľnou skupinou, nakoľko si fajčenie nedokážu spojiť s chorobami a závislosťou. 

"Mnohí sa domnievajú, že prestanú fajčiť, keď budú chcieť, no zisťujú, že to tak nie je a pri odvykaní potrebujú odbornú pomoc. Dospelým radíme posilňovať sebavedomie detí a zaujímať sa o trávenie ich voľného času. Dostatočná pohybová aktivita a osobné koníčky pomáhajú odbúravať stres," uzavrela zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na hygienu detí Jana Hamade    

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: teraz.sk, Ilustračné foto: freepik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies