Pôvod COVID-19 je stále zahalený rúškom tajomstva. Čína ešte nedala povolenie na jeho preskúmanie

NETKY.SK • 6 Január 2021, 13:04 • 2 min
Pôvod COVID-19 je stále zahalený rúškom tajomstva. Čína ešte nedala povolenie na jeho preskúmanie

ŽENEVA/PEKING - Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v utorok vyslovil "sklamanie" z postupu čínskych úradov.

slovakia

left justify in out

Tie stále nevystavili potrebné povolenia tímu odborníkov, ktorý chce v Číne preskúmať pôvod pandémie koronavírusu.

 

Komunikácia tam už bola 
"Dozvedeli sme sa, že čínski úradníci ešte nedokončili potrebné povolenia na príchod tímu do Číny. Som veľmi sklamaný z tejto správy, vzhľadom na to, že dvaja členovia už začali svoju cestu a ďalší neboli schopní cestovať na poslednú chvíľu, ale boli v kontakte s čínskymi úradníkmi," povedal Ghebreyesus počas tlačovej konferencie v Ženeve.

 

img


Tím odborníkov zostavený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) plánuje v Číne prekontrolovať všetky vzorky a lekárske záznamy. Chce zistiť, kde koronavírus prvý raz preskočil zo zvieraťa na človeka a z akého živočíšneho druhu pochádza.

 

img

 

Kde by sa malo začať?

Svoju činnosť pravdepodobne začne vo Wu-chane, odkiaľ koncom predminulého roka hlásili prvé prípady koronavírusu. "Chceme, aby sa misia začala čo najskôr," dodal Ghebreyesus.

 

Politický problém 

Pátranie po pôvode nového koronavírusu vyvolalo viaceré obvinenia z krytia a politické napätie, predovšetkým medzi administratívou dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa a Pekingom.

 

img

 

Väčšina expertov sa domnieva, že koronavírus, známy pod označením SARS-CoV-2, pochádza zo zvierat v Číne, pravdepodobne z netopierov. WHO preto dala dohromady 10-členný tím, ktorý túto teóriu preskúma.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies