Pokiaľ ste plne zaočkovaní, po návrate z dovolenky vás nečaká žiadna karanténa

NETKY.SK • 8 Júl 2021, 18:08 • 2 min
Pokiaľ ste plne zaočkovaní, po návrate z dovolenky vás nečaká žiadna karanténa

BRATISLAVA - Plne zaočkované osoby nebudú musieť po prekročení hraníc od piatka 9. júla podstupovať karanténu. Vyplýva to z novely vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), o ktorej informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

slovakia

left justify in out

Povinnosťou ostáva registrácia pred návratom do krajiny prostredníctvom portálu e-hranica. "Registrovať sa nemusia deti do 12 rokov a osoby vykonávajúce tranzit cez územie Slovenska. Povinná registrácia sa nevzťahuje ani na vodičov nákladnej dopravy, posádky vlakov či lietadiel, záchranných a ďalších služieb,“ konštatuje vyhláška.

 

img

 

Registrácia je povinná pri každom návrate do krajiny. Netýka sa plne zaočkovaných, tým registrácia platí po dobu šiestich mesiacov, osôb po zaočkovaní prvou dávkou ktorejkoľvek vakcíny – týmto osobám platí prvá registrácia do 9. augusta; osôb od 12 do 18 rokov, ktorým prvá registrácia platí do 9. augusta a osôb cestujúcich za diagnostikou alebo liečbou, ktorým prvá registrácia platí jeden týždeň.

Nezaočkované osoby musia po návrate ísť do karantény, ktorá je po bezpríznakovom priebehu ukončená po 14 dňoch. Ukončiť ju možno aj negatívnym výsledkom RT-PCR testu najskôr v piaty deň karantény.

 

img

 

Výnimku z karantény majú plne zaočkovaní ľudia. Prechodne do 9. augusta majú výnimku aj osoby od 12 do 18 rokov, ak nikto iný v spoločnej domácnosti nemá povinnú karanténu.

 

Bez očkovania, lebo nemôžu

Osoby, ktoré zo zdravotných dôvodov nemôžu byť zaočkované, majú tiež výnimku z karantény, ale musia predložiť potvrdenie podľa vzoru v prílohe vyhlášky, a zároveň musia mať negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako 72 hodín.

 

Pohraničie 
Výnimku majú aj nezaočkovaní slovenskí občania, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt v prihraničných oblastiach susedného štátu do 100 km od otvoreného hraničného priechodu na Slovensko, musia však predložiť negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako sedem dní.

 

img


ÚVZ SR považuje za plne zaočkovanú osobu, ktorá je najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky dvojdávkovej vakcíny, najmenej 21 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii jednodávkovej vakcíny, alebo najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

 

Potvrdenia len v troch jazykoch 

"Okrem COVID-preukazu EÚ alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku je možné preukazovať sa aj potvrdeniami z iných krajín. Podmienkou je, aby toto potvrdenie bolo v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku," uvádza sa vo vyhláške.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies