Päť svetových mocností podpísalo deklaráciu o nešírení jadrových zbraní

NETKY.SK • 3 Január 2022, 17:06 • 2 min
Päť svetových mocností podpísalo deklaráciu o nešírení jadrových zbraní

PARÍŽ – Päť svetových jadrových mocností sa v pondelok zaviazalo zabrániť šíreniu atómových zbraní a zabezpečiť, aby nikdy nedošlo k jadrovej vojne. Ide o ojedinelé spoločné vyhlásenie pred revíziou kľúčovej jadrovej zmluvy, ktorá je na programe v priebehu tohto roka, informuje tlačová agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

„Pevne veríme, že je potrebné zabrániť ďalšiemu šíreniu takýchto zbraní. Jadrovú vojnu nemožno vyhrať a musíme zabezpečiť, aby k nej nikdy nedošlo,“ uviedli stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN – Čína, Británia, Francúzsko, Rusko a Spojené štáty. Moskva dúfa, že daný záväzok pomôže znížiť napätie, zároveň však tvrdí, že konanie summitu stálych členov Bezpečnostnej rady OSN zostáva nevyhnutnosťou. „Dúfame, že v súčasných zložitých podmienkach medzinárodnej bezpečnosti schválenie takéhoto politického vyhlásenia pomôže znížiť úroveň medzinárodného napätia,“ uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí.

 

img

 

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre tlačovú agentúru RIA Novosti dodal, že Moskva stále považuje summit medzi hlavnými svetovými jadrovými mocnosťami za „nevyhnutný“. Svetové jadrové mocnosti podpísali deklaráciu po tom, ako bola najnovšia revízia Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT), ktorá vstúpila do platnosti v roku 1970, posunutá z pôvodného termínu (4. januára) na neskorší dátum z dôvodu covidovej pandémie. Vyhlásenie prichádza v čase najväčšieho napätia medzi Ruskom a Spojenými štátmi od ukončenia studenej vojny vzhľadom na kumuláciu ruských vojakov pri ukrajinských hraniciach, ako aj v čase vyhrotenej situácie medzi Čínou a USA najmä v súvislosti so štatútom ostrova Taiwan, ktorý Peking považuje za svoje územie. Podpísanie záväzku zároveň prichádza v čase, keď sa svetové mocnosti usilujú dohodnúť s Iránom na obnovení jadrovej dohody z roku 2015 o jeho kontroverznom nukleárnom programe. Spojené štáty v roku 2018 od tejto dohody odstúpili s tým, že je nevyhovujúca. Washington, ktorý nevylučuje vojenský zásah proti Iránu, varoval, že čas na uzavretie jadrovej dohody sa kráti.

 

Možno vás zaujme: Putin telefonoval s Bidenom, zazneli varovania aj nádej na diplomatické riešenietwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies