Letné Shakespearovské slávnosti chcú v deťoch prebudiť lásku k divadlu

NETKY.SK • 7 Jún 2023, 12:00 • 2 min
Letné Shakespearovské slávnosti chcú v deťoch prebudiť lásku k divadlu

BRATISLAVA - Na Slovensku jediný a najväčší divadelný festival Williama Shakespeara si za roky existencie vybudoval povesť obľúbeného a rozmanitého kultúrneho podujatia. Okrem tradičných Shakespearových drám jeho organizátori už niekoľko rokov dramaturgicky pripravujú aj bezplatný program určený najmenším divákom s názvom SHAKESPEARE S DEŤMI.

slovakia

left justify in out

“Shakespeare nie je len pre dospelých. Formou rozprávky, ktorá vychádza z jeho textov, chceme prilákať rodičov s deťmi k divadlu ,” hovorí riaditeľka LSS Janka Zednikovičová. Na napísanie a zrežírovanie netradičnej hudobnej shakespearovskej rozprávky určenej pre deti od štyroch rokov s názvom Klamár Jago oslovila Róberta Mankoveckého. Ten do jedného diela spojil príbehy niekoľkých Shakespearových titulov - Zimnú rozprávku, Othella, Sen noci svätojánskej a Veselé panie z Windsoru. Na jednom javisku sa tak ocitnú králi Polixenes a Leontes, zákerný sluha Jago, namyslený rytier Falstaff, či zázračný škriatok Puk. Detskí diváci vďaka tomu zažijú prvé stretnutie s viacerými Shakespearovými postavami zároveň.

 

“Veríme, že príbeh bude pre deti pochopiteľný. Máme skvelých hercov - Martina Kaprálika, Dávida Hartla, Adama Jančinu, Vlada Plevčíka či Barboru Palčíkovú. Ich veľkou výhodou je, že každý z nich už v minulosti so Shakespearovými postavami pracoval,” hovorí Mankovecký. Atraktívnymi zložkami Klamára Jaga sú tiež hudba, pohyb a pesničky, ktoré deťom pomôžu oddýchnuť si od dialógov, príbeh odľahčiť a lepšie ho vnímať. Všetci herci majú podľa Mankoveckého za sebou veľa hlavných postáv v mnohých slávnych muzikáloch, deti i rodičia sa preto majú na čo tešiť. “Myslím si, že naša rozprávka je unikátom. Prinesie deťom a rovnako aj rodičom hravý spletenec veľkých Shakespearových charakterov, boj o spravodlivosť a hľadanie lásky. To všetko v energickom, zábavnom tornáde, na ktorom sa zabávame aj my herci,” tvrdí Dávid Hartl, ktorý na pódiu stvárni postavy Jaga, Leontesa a Falstaffa.

 

img

 

 

Dostať do rodín viac klasickej kultúry a naučiť novú generáciu milovať divadlo je jednou z ambícií ďalšieho z účinkujúcich hercov - Adama Jančinu, stvárňujúceho Polixenesa a Puka: “Verim, že u nich Klamár Jago vyvolá zvedavosť a záujem o Shakespeara, vďaka čomu zostane deťom menej času na sociálne siete, ktoré nám dnes ničia hodnoty.” Dôležitou zložkou inscenácie je aj jej výtvarné stvárnenie, v ktorom tvorcovia využívajú ilustrácie slávneho francúzskeho maliara Henriho Rousseaua. Deti vďaka nim na pódiu uvidia farebnosťou prekypujúce kulisy zázračného hradu, tajomného lesa, magickú rozprávkovú oblohu či nádherné kostýmy, ktoré hercov premenia na naozajstných kráľov, princov, rytierov a škriatkov.

 

Detskí diváci a ich rodičia si premiéru Klamára Jaga budú môcť pozrieť už v nedeľu, 18. júna o 14:00 v Stredisku kultúry Bratislava - Nové mesto na Vajnorskej 21 v Bratislave. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies