Krajniak: Z prvej pomoci nezmizlo 24 miliónov. Časť peňazí už zachránili

NETKY.SK • 21 November 2021, 14:09 • 3 min
Krajniak: Z prvej pomoci nezmizlo 24 miliónov. Časť peňazí už zachránili

BRATISLAVA - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) zverejnil v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike nové informácie v kauze peňazí, ktoré štát neoprávnene vyplatil niekoľkých schránkovým firmám z pandemickej prvej pomoci.

slovakia

left justify in out

Minister dnes diskutoval s nezaradeným poslancom a predsedom mimoparlamentnej strany Hlas-SD Petrom Pellegrinim. Ten kritizuje, že v tejto veci nevyvodili osobnú zodpovednosť. Pellegrini povedal, že štátna pomoc je pomalá, slabá a komplikovaná a pripomenul aj nedávne zistenia o neoprávnene vyplatených 24 miliónoch eur.

 

 

Pýta sa, či už niekto odstavil účty firiem, ktoré takto neoprávnene čerpali pomoc, alebo či sa to skončilo len prepustením 4 zamestnancov pezinského úradu práce. "Podľa mojich informácií boli odstavené účty," povedal Krajniak s tým, že nešlo o krádež 24 miliónov eur, rezort má k dispozícii iné číslo, ktoré však pre vyšetrovanie nemôže konkretizovať. Prezradil však, že je to v rádoch miliónov. Na otázku, či je reálne zachrániť tieto peniaze, minister povedal, že nejaké už zachránili. "Ale neviem vám povedať, v akom to je štádiu. Vyšetrujú to orgány činné v trestnom konaní," uzavrel minister s tým, že treba počkať na ukončenie vyšetrovania.

 

Prečítajte si tiež: Učitelia žiadajú vyššie platy. Ministerstvo financií im posiela jasný odkaz

 

Na margo toho ešte podotkol, že pandemickú pomoc zneužívajú aj v iných krajinách. Napríklad vo Veľkej Británii je podozrenie na krádež zhruba 9 miliárd eur a v Nemecku bolo takýchto prípadov 15 000 len za február tohto roka. "Tým sa nevyhováram," poznamenal.

 

 

 

V diskusii sa vrátili aj k zníženiu dane z pridanej hodnoty (DPH) pre gastrosektor. Pellegrini pripomenul, že po tom Hlas-SD volá už dlhodobo a aj predkladá návrhy v parlamente, Krajniak si však myslí, že gastrosegmentu by viac pomohlo poctivejšie priznávanie tržieb, vďaka čomu by mohol dostať zo štátnej pomoci viac. "Gastrosektor dostal oveľa viac, než je jeho ekonomický výsledok za posledných 10 rokov. Ale ja chápem, že má ťažkú pozíciu," poznamenal minister. Pripomenul, že pre gastrosektor vyčlenil štát 250 miliónov eur na pandemickú pomoc, vyčerpalo sa však iba 150 miliónov eur. "Pretože, žiaľ, povedzme si to otvorene, nejaká časť ľudí, ktorí podnikajú v gastrosektore, neevidovala všetky tržby, neevidovala všetkých zamestnancov, dávala im minimálnu mzdu," poznamenal Krajniak.

 

Možno vás zaujme: Finančný výbor rokoval o návrhu štátneho rozpočtu. K čomu dospel?

 

Minister a poslanec spolu diskutovali aj na tému daňovo-odvodovej reformy z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Kým Krajniak oceňuje zvýšenú podporu rodín s deťmi, podľa Pellegriniho ide o cirkus. Opozičný poslanec však pripúšťa, že podporí akékoľvek zlepšenie pre rodiny. 

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies