Zelenskyj navrhol miesto na stretnutie s Putinom

NETKY.SK • 21 Marec 2022, 12:17 • 2 min
Zelenskyj navrhol miesto na stretnutie s Putinom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhol Jeruzalem ako mesto, ktoré by mohlo hostiť jeho mierové rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Ide o najnovšiu snahu najvyššieho ukrajinského predstaviteľa stretnúť sa so svojím ruským náprotivkom. Informovala v pondelok agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

Zelenskyj vo videopríhovore zverejnenom v nedeľu večer na sociálnej sieti Telegram poďakoval izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi za jeho snahu o sprostredkovanie týchto mierových rokovaní.

 

„Sme za túto snahu vďační. Skôr alebo neskôr tak môžeme začať diskusiu s Ruskom, a to možno v Jeruzaleme. Je to to správne miesto na to, aby sme našli mier,“ uviedol Zelenskyj.

 

img

 

Bennett pravidelne telefonuje Zelenskému i Putinovi a 5. marca absolvoval trojhodinové stretnutie s ruským prezidentom v Moskve. Od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu pristupuje Bennett k tomuto konfliktu z diplomatického hľadiska podľa AFP veľmi opatrne. Izraelský premiér poukázal na silné väzby svojej krajiny s Ruskom i Ukrajinou, pričom sa snaží zachovať opatrnú bezpečnostnú spoluprácu s Ruskom, ktoré má rozmiestnené svoje jednotky i v susednej Sýrii. „Samozrejme, Izrael má svoje vlastné záujmy a obrannú stratégiu... Tomuto rozumieme,“ uviedol Zelenskyj.

 

Ukrajinský prezident v nedeľu tiež v krátkom videopríhovore prehovoril k poslancom izraelského parlamentu. Zelenskyj v tomto prejave vyzval Izrael, aby upustil od svojich snáh o zachovanie neutrálneho postoja k vojne na Ukrajine a zároveň vyzval izraelskú vládu, aby poskytla Kyjevu pomoc v boji proti ruskej agresii. Izrael už poskytol Ukrajine humanitárnu pomoc, avšak zatiaľ odmieta na Ukrajinu poslať vojenskú pomoc. Židovský štát sa nepripojil ani k sankciám, ktoré na Rusko po začiatku konfliktu uvalil Západ.

 

Možno vás zaujme: Lídri piatich krajín budú spolu telefonovaťtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies