Vrabcov na svete ubúda, čo sa s nimi deje?

NETKY.SK • 19 Marec 2019, 10:02 • 2 min
Vrabcov na svete ubúda, čo sa s nimi deje?

NAÍ DILLÍ - Úbytok počtu vrabcov znepokojuje ornitológov a ekologicky cítiacich ľudí na mnohých miestach sveta.

slovakia

left justify in out

Preto poukazujú na tento jav osobitne Svetovým dňom vrabcov, ktorý pripadá na 20. marca. V roku 2019 pôjde o desiaty ročník tohto ekologicky zameraného svetového dňa a na jeho webovej stránke je zaregistrovaných 11 podujatí v rôznych krajinách sveta. Prvýkrát sa Svetový deň vrabcov pripomínal v roku 2010.

 

Ornitológovia pokladajú vrabce za indikátory zdravia miest a v širšom zmysle zdravia planéty Zem. Nielen v Indii, ale aj v Európe sa počty vrabcov zmenšujú. Preto mnohé ochranárske združenia využívajú Svetový deň vrabcov na zvyšovanie povedomia o potrebe ich ochrany a v spojitosti s tým o potrebe ochrany prírody. V Európe sú vrabce na ústupe od 80. rokov 20. storočia.

 

img

 

Ind Mohammad Dilávar, ktorého znepokojovalo znižovanie počtu vrabcov, začal pre ne robiť drevené vtáčie búdky. Založil nadáciu Nature Forever Society, aby sa ochrana vrabcov rozšírila do ďalších krajín. Jeho aktivity si všimli aj médiá a v roku 2008 ho časopis Time vyhlásil za Hrdinu životného prostredia (Heroe of the Environment).

 

V roku 2010 vyhlásil Mohammad Dilávar Svetový deň vrabcov s cieľom predložiť iniciatívu zameranú na ochranu týchto operencov. Iniciatívu Dilávara a indickej spoločnosti Nature Forever Society of India podporila francúzska ekologická nadácia La Fondation Eco-Sys Action založená v Hongkongu s lokálnymi pracoviskami v meste Valence (Association Eco-Sys Action France) a v Nairobi (Eco-Sys Wana Duma Trust, Kenya) a viaceré ďalšie medzinárodné a národné organizácie.

 

Nápad sláviť Svetový deň vrabcov sa zrodil počas neformálnej diskusie pri čaji v priestoroch spoločnosti Nature Forever Society. "Nadchli sme sa pre túto myšlienku a začali sme s prípravami na vyhlásenie tohto svetového dňa," uviedol portál spoločnosti. V závere zdôraznil: Príroda tu nie je pre nás garantovaná navždy.

 

Na Slovensku žijú dva druhy vrabcov, vrabec domový (Passer domesticus) a vrabec poľný (Passer montanus).

 

img

 

Pokles početnosti vrabcov môže podľa ornitológov ovplyvňovať nedostatok potravy, čo súvisí so zmenou osevných postupov na poliach a so znižovaním živočíšnej výroby. Svoj podiel na úbytku vrabcov má aj strata možnosti vytvárať si hniezda v dôsledku používania nových metód zatepľovania obytných domov v mestách i na vidieku, ako aj zmena zloženia a údržby zelene v mestách. Početnosť stavu vrabcov poľných môže ovplyvňovať intenzifikácia pôdohospodárstva, ktorá ich pripravuje o potravu, najmä hmyz, a úbytok rastlín. Ich semená sú pre vrabce potravou.

 

Kým vrabec domový patrí k druhom hniezdiacim a žijúcim v bezprostrednej blízkosti človeka, na hospodárskych dvoroch či priamo v dutých častiach domov a krov, vrabec poľný sa počas hniezdenia zväčša človeku vyhýba. Vrabce poľné hniezdia v otvorenej nížinatej krajine, ale počas zimy s obľubou navštevujú v kŕdľoch aj obývanú krajinu s dostatkom potravy.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies