AKTUALIZÁCIA: VIDEO: Rusko útočí na Ukrajinu! Pribudli ďalšie obete

NETKY.SK • 24 Február 2022, 07:21 • 2 min
AKTUALIZÁCIA: VIDEO: Rusko útočí na Ukrajinu! Pribudli ďalšie obete

Pri Kyjeve sa ozývajú výbuchy. Výbuchy hlásia aj Odesa, Charkov, Berďansk, Mariupol. Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že jeho krajina prerušuje diplomatické styky s Ruskom.

slovakia

left justify in out

Aktualizácia 24. 2. 22:04 

 

Ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Ľaško uviedol, že od rána zabili už 57 Ukrajincov a ďalších 169 utrpelo zranenia. Informovala o tom agentúra Reuters aj ukrajinský portál The Kyiv Independent, ktorý spresnil, že uvedené obete zahŕňajú vojakov aj civilistov.

 

Ľaško na Facebooku okrem toho uviedol, že ruské sily útočia na ukrajinské nemocnice. Označil to za priame porušenie Ženevských dohovorov a medzinárodného a humanitárneho práva, ktoré predstavuje priame ohrozenie pre životy a zdravie civilistov.

 

Dodal, že ukrajinské nemocnice a zdravotníci sú v stave maximálnej pohotovosti, fungujú vo všetkých oblastiach a budú poskytovať zdravotnú starostlivosť za každých okolností.

 

Aktualizácia 24. 2. 21:26

 

Spojené štáty vyšlú do Nemecka 7 000 vojakov s cieľom posilniť spojencov v NATO. Tieto sily sú súčasťou väčšieho kontingentu, ktorý uviedli koncom januára na príkaz prezidenta USA Joe Bidena do stavu zvýšenej pohotovosti. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa ministerstva obrany USA.

 

img

 

Predstaviteľ spresnil, že tieto sily, ktoré budú tvoriť príslušníci obrnenej brigády, odcestujú do Nemecka v najbližších dňoch.

 

V súčasnosti sa v Európe nachádza zhruba 90 000 amerických vojakov, uvádza armáda USA. Agentúra DPA pripomína, že Washington ohlásil začiatkom tohto týždňa v súvislosti so situáciou na Ukrajine presuny tisícov vojakov a techniky do východnej Európy.

 

Aktualizácia 24. 2. 18:58

 

Zámerom ruskej invázie na Ukrajinu je zvrhnúť vládu v Kyjeve a namiesto nej dosadiť nové vedenie lojálne voči Moskve. Uviedol to vo štvrtok vysokopostavený predstaviteľ amerických ozbrojených síl.

 

„Majú v úmysle v podstate zvrhnúť vládu a dosadiť vlastnú formu vlády,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

 

img

 

Priblížil, že Rusko začalo útok na Ukrajinu odpálením približne 100 balistických striel namierených hlavne na zariadenia vojenskej infraštruktúry.

 

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že vo štvrtok na Ukrajine zničilo 74 takýchto nadzemných zariadení vrátane 11 letísk. Počiatočná fáza invázie je údajne zameraná na kľúčové ukrajinské mestá a Pentagon očakáva, že ruské sily chcú potom zaútočiť na Kyjev.

 

„Od druhej svetovej vojny sme nevideli konvenčný krok ako je tento - (útok) národného štátu voči (inému ) národnému štátu - rozhodne nič takéhoto formátu a v takomto rozsahu,“ povedal predstaviteľ ozbrojených síl USA, ktorý nechcel byť menovaný. „To, čo tu vidíme, sú počiatočné fázy rozsiahlej invázie,“ povedal.

 

img

 

Dodal, že ruské jednotky zatiaľ nenapadli západné časti Ukrajiny a doposiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by prebiehal aj takzvaný obojživelný útok z oblasti Čierneho mora.

 

Odhady strát, ktoré utrpela ukrajinská armáda, zatiaľ podľa jeho slov nie sú známe. „Vidíme známky toho, že bojujú a kladú odpor,“ dodal citovaný predstaviteľ armády USA.

 

Aktualizácia 24. 2. 14:54

 

Rusko a Čína obvinili vo štvrtok z eskalácie konfliktu na Ukrajine západné krajiny a Kyjev, informovala agentúra DPA po rozhovoroch medzi ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a jeho čínskym náprotivkom Wangom I.

 

img

Sergej Lavrov

 

Podľa DPA ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že „ministri vyjadrili spoločné presvedčenie, že dôvodom súčasnej krízy je odmietnutie Kyjeva - povzbudzovaného USA a ich spojencami - implementovať minský balík opatrení schválený Bezpečnostnou radou OSN“.

 

Podľa čínskej štátnej televízie CCTV Wang povedal, že zatiaľ čo Čína vždy rešpektovala zvrchovanosť a územnú celistvosť všetkých krajín, ukrajinský konflikt má zložité a osobitné historické aspekty a že Peking chápe „oprávnené obavy Ruska v bezpečnostných otázkach“.

 

Aktualizácia 24. 2. 12:15

 

Litovský parlament v reakcii na vpád ruských vojsk na Ukrajinu rozhodne o vyhlásení výnimočného stavu. Uviedol to litovský prezident Gitanas Nauséda, informuje agentúra Reuters. Pobaltský štát, ktorý je členom Severoatlantickej aliancie (NATO), tiež navrhne uvalenie ďalších sankcií voči Minsku, keďže ruské jednotky zaútočili na Ukrajinu aj z Bieloruska.


Nauséda chce zároveň požiadať NATO o bezpečnostné konzultácie, píše Reuters. Litva sa chce odvolať na článok 4 Severoatlantickej zmluvy. V ňom je napísané, že "zmluvné strany budú spoločne konzultovať vždy, keď podľa názoru akejkoľvek z nich bude ohrozená územná celistvosť, politická nezávislosť alebo bezpečnosť akejkoľvek zmluvnej strany". Od vzniku NATO v roku 1949 bol tento článok uplatnený niekoľkokrát.

 

Aktualizácia 24. 2. 12:10

 

Český prezident vo štvrtok doobeda vystúpil s prejavom k národu, v ktorom sa vyjadril k aktuálnemu dianiu na Ukrajine. Priznal, že sa mýlil. Šialenca je nutné izolovať, uviedol k ruskej agresii Miloš Zeman. 

 

Aktualizácia 24. 2. 11:39

 

Zelenskyj zároveň vyzval všetkých Rusov, aby vyšli do ulíc protestovať proti vojne, ktorú rozpútal ruský prezident Vladimir Putin.

 

Aktualizácia 24. 2. 11:17

 

Počas invázie Ruska na Ukrajine, ktorá sa začala vo štvrtok nadránom, zahynulo už vyše 40 ukrajinských vojakov a približne 10 civilistov. Informoval o tom úrad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra AFP.

 

Úrady Južného Osetska vyslali do Donbasu pohodlný autobus, aby evakuovali prvú skupinu civilistov, asi 60 žien a detí, uviedla tlačová tajomníčka prezidenta Anatolija Bibilova Dina Gassijevová pre agentúru TASS.

 

Ruské akcie na Ukrajine a v Donbase sú odpoveďou na ukrajinský terorizmus v Donbase, ktorý musí skončiť. Uviedol to predseda Ríšskej ortodoxnej palestínskej spoločnosti Sergej Stepašin.

 

Ministerstvo dopravy Ruskej federácie plánuje zorganizovať urýchlené vysťahovanie všetkých z juhu Ruska po uzavretí 12 južných letísk z dôvodu špeciálnej vojenskej operácie. Uvádza sa to v tlačovej službe Ministerstva dopravy Ruskej federácie. Vývoz bude organizovaný železničnou a autobusovou dopravou.

 

Jednotky ukrajinských ozbrojených síl  zatiaľ pokračujú v ostreľovaní pokojných miest Donbasu, uviedol Konašenkov.

 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Rada národnej bezpečnosti a obrany ruší sankcie všetkých občanov, ktorí sú pripravení brániť krajinu so zbraňami v rukách.

 

Aktualizácia 24. 2. 9:35

 

Putin sa spojil s Lukašenkom.  Putin vo štvrtok skoro ráno zatelefonoval Alexandrovi Lukašenkovi, ktorého informoval, že Moskva spúšťa vojenskú operáciu na Ukrajine, oznámil Lukašenkov úrad.

 

 „Približne o 05.00 h (03.00 h SEČ) sa uskutočnila telefonická konverzácia medzi prezidentmi Bieloruska a Ruska. Vladimir Putin počas rozhovoru informoval svojho bieloruského kolegu o situácii na hraniciach s Ukrajinou a v Donbase," oznámil Minsk. Kremeľ sa k danému telefonátu bezprostredne nevyjadril.

 

Aktualizácia 24.2. 9:13

 

Ľudové milície ohlásili, že pri obci Shchastia boli zostrelené dve ukrajinské bezpilotné lietadlá  ukrajinských ozbrojených síl Bayraktar. Tass.ru informovala, že Bezpečnostná služba Ukrajiny plánovala podkopať dva podniky v Mariupole, uviedol šéf republiky Denis Pušilin.

 

Orgány regiónu Voronež pozastavili vyučovanie v školách a návštevy materských škôl v osadách hraničiacich s Ukrajinou v okresoch Kantemirovskiy a Rossoshanskiy.

 

 „Rozhodnutiami okresných komisií pre mimoriadne situácie v rámci právomocí mimoriadneho režimu ustanoveného v kraji bola dočasne pozastavená práca škôl na území okresov Kantemirovskiy a Rossoshanskiy. Správy týchto dvoch samosprávy sa obracia na rodičov predškolských detí s návrhom, aby svoje deti nechali doma,“ uvádza sa v tlačovej správe.

 

Ukrajinský veľvyslanec v Turecku požiadal Ankaru, aby obmedzila prechod ruských vojnových lodí cez Bospor a Dardanely, píšu noviny Yeni Safak. Pluk Azov blokuje Mariupol.

 

Hlavná autobusová stanica v Rostove na Done funguje normálne, oznámili agentúre TASS vo štvrtok na informačnom pulte autobusovej stanice. Helpdesk dodal, že lety do Donecka a Luhanska sú prevádzkované podľa letového poriadku, do Charkova sa vo štvrtok nelieta.

 

Veliteľstvo vojenskej operácie Ozbrojených síl Ukrajiny na Donbase "je prakticky zničené", uviedol šéf DNR Denis Pušilin. Taktiež dodal, že SBU plánuje vyhodiť do vzduchu dva podniky v Mariupole.

 

Aktuálne došlo k explózii vo vojenskom sklade v meste Kalinovka v regióne Vinnyc, uvádzajú noviny Strana.

 

Aktualizácia 24. 2. 7:45

 

V centre Kyjeva zostáva mierna premávka vozidiel, pravidelne sa ozývajú sirény špeciálnych vozidiel a upozornenia služieb civilnej obrany. Podľa spravodajcu agentúry TASS je horizont za mestom jasný, nie je tam žiadny dym.

 

Verejná doprava a autá pokračujú v pohybe po ulici neďaleko Námestia nezávislosti. Prietok je mierny, nedochádza k žiadnym zápcham. Na semaforoch sa zíde maximálne sedem alebo osem áut. Pravidelne sa ozývajú výstrahy civilnej obrany, ktoré sa vysielajú cez reproduktory. Na Námestí nezávislosti nie sú takmer žiadni chodci.

 

Pôvodná správa

 

Mobilná komunikácia a internet v Kyjeve fungujú ako zvyčajne, napriek bezpečnostnej situácii v meste, informuje spravodajca agentúry TASS. 

 

Podľa agentúry UNIAN po 05:00 (06:00 moskovského času) bolo počuť výbuchy okrem Kyjeva aj v množstve ďalších miest Ukrajiny. Podľa neho existujú správy o „najmenej štyroch výbuchoch v Kramatorsku, silnom výbuchu v Odese, Charkove, Berďansku“.

 

 

Reportéri CNN so sídlom v Kyjeve naživo oznámili, že počuli sériu výbuchov. "Počuli sme sériu výbuchov, sériu výbuchov. Možno sedem alebo osem," povedal Matthew Chance, korešpondent televízneho kanála v Kyjeve, s tým, že súdiac podľa zvuku, výbuchy "boli dosť ďaleko." Clarissa Wardová, ktorá je v Charkove, zase povedala: „Pred pár minútami sme počuli prúd hlasných výbuchov." Počas priameho prenosu nezaznel na pozadí vystúpení korešpondentov ani jeden zvuk výbuchu.

 

O zvukoch výbuchov v západnej časti mesta  informoval BBC aj britský novinár Max Hander, ktorý žije v Kyjeve. Novinári z agentúry AFP  informovali, že v Mariupole na východe Ukrajiny bolo taktiež počuť výbuchy. Podľa nic došlo v skorých ranných hodinách v centre Kyjeva k najmenej dvom výbuchom.

 

Prečítajte si: Putin oznámil vojenskú operáciu vo východnej časti Ukrajiny!twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies