Vatikán na jar 2020 sprístupní archívy týkajúce sa pontifikátu Pia XII.

NETKY.SK • 4 Marec 2019, 16:23 • 2 min
Vatikán na jar 2020 sprístupní archívy týkajúce sa pontifikátu Pia XII.

VATIKÁN - Vatikán na jar budúceho roku sprístupní svoje archívy z čias druhej svetovej vojny a pontifikátu pápeža Pia XII., ktorý bol a je kritizovaný za svoje mlčanie o holokauste.

slovakia

left justify in out

Ako v pondelok informovala agentúra AP, rozhodol o tom pápež František, podľa ktorého sa cirkev "dejín nebojí". Pápež tiež vyjadril nádej, že Vatikán takto prispeje k objektívnemu historickému posúdeniu "skvelých momentov tohto pápeža i okamihov veľkých ťažkostí a ťažkého rozhodovania".

 

František spresnil, že tento vatikánsky archív bude bádateľom prístupný od 2. marca 2020. Kardinál Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli bol za pápeža zvolený 2. marca 1939, teda pol roka pred vypuknutím druhej svetovej vojny v Európe. Zomrel 9. októbra 1958 v letnej rezidencii Castel Gandolfo pri Ríme.

 

 

Agentúra AP poznamenala, že Vatikán obvykle otvára archívy spojené s pontifikátom toho-ktorého pápeža až po uplynutí 70 rokov od jeho smrti či konca pôsobenia na čele cirkvi. V prípade Pia XII. je však Vatikán pod tlakom, aby tak urobil skôr a kým ešte žijú niektorí ľudia, ktorí prežili holokaust.

 

AP dodala, že dokumenty súvisiace s Piovým pontifikátom začali vatikánski archivári na štúdium pre záujemcov z radov historikov pripravovať už v roku 2006, za pontifikátu medzičasom emeritného pápeža Benedikta XVI.

 

 

Otvorenie archívov z čias pontifikátu pápeža Pia XII. roky žiadali najmä židovské organizácie s tým, že je nutné, aby sa vyjasnilo konanie hodnostárov katolíckej cirkvi počas druhej svetovej vojny.

 

Podľa mnohých z kritikov Pius XII. počas vojny ako morálna autorita sklamal, pretože údajne zatváral oči pred holokaustom. Vatikán však túto kritiku odmieta s tým, že pápež sa v zákulisí usiloval vyvíjať diplomatickú aktivitu za záchranu ľudských životov.

 

Podľa pápeža Františka je cirkev presvedčená, že Piov pontifikát "prežije" aj zistenia historikov zo štúdia archívnych materiálov. František dodal, že Pius XII. bol "kritizovaný, možno povedať, s určitými predsudkami a preháňaním".

 

 

Vedenie pamätníka holokaustu Jad va-šem v Jeruzaleme ocenilo pápežovo rozhodnutie ohľadom otvorenia archívov z éry Pia XII. a vyjadrilo očakávanie, že "výskumníci dostanú neobmedzený prístup ku všetkým dokumentom uloženým v archívoch".

 

Jad va-šem tiež pripomenul, že už roky vyzýval na otvorenie archívov, ktoré umožní objektívny a otvorený výskum, ako aj komplexnú debatu o otázkach súvisiacich s konaním Vatikánu a katolíckej cirkvi počas holokaustu.

 

V podobnom duchu sa v pondelok vyjadrilo aj izraelské ministerstvo zahraničných vecí. Skúmanie Piovho pôsobenia počas druhej svetovej vojny je aj súčasťou procesu svätorečenia, ktorý inicioval Benedikt XVI. a ktorý by mohol viesť k vyhláseniu Pia XII. za svätého.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies