USA upozornili na korupciu a násilie na Slovensku. Čo tvrdia o smrti Lučanského?

NETKY.SK • 13 Apríl 2022, 11:01 • 2 min
USA upozornili na korupciu a násilie na Slovensku. Čo tvrdia o smrti Lučanského?

WASHINGTON/BRATISLAVA - Medzi závažné otázky v oblasti ľudských práv na Slovensku patria vierohodné tvrdenia o korupcii na vysokej úrovni a násilí a hrozbách voči etnickým a sexuálnym menšinám. V správe o stave ľudských práv vo svete v roku 2021 to uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí. Dokument predstavil v utorok šéf rezortu Antony Blinken.

slovakia

left justify in out

Korupcia vo verejnej správe je podľa zákona na Slovensku trestná a americké ministerstvo k tomu dodáva, že vláda v Bratislave vlani „vo všeobecnosti účinne implementovala tento zákon“.

 

img

 

„Počas roka sa objavili izolované správy o korupcii,“ uvádza dokument. Dodáva, že podľa vnímania verejnosti bola korupcia na Slovensku dlhodobo rozšírená, avšak vo vlaňajšom prieskume Transparency International 39 percent občanov uviedlo, že podľa nich sa úroveň korupcie počas predchádzajúceho roka znížila.

 

Prečítajte si tiež: Silné slová Joe Bidena. Povedal to, čomu sa mnohí vyhýbali!

 

Vláda na Slovensku podľa amerického ministerstva zahraničných vecí vlani vyšetrovala prípady údajného zneužitia právomocí zo strany príslušníkov bezpečnostných zložiek a iných vládnych inštitúcií, ako aj tvrdenia o vládnej korupcii, hoci niektorí pozorovatelia dôkladnosť vyšetrovania spochybnili.

 

„V bezpečnostných zložkách bola problémom beztrestnosť,“ píšu v správe. Zároveň upozornili, že Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra zamietol viacero prípadov údajného neprimeraného použitia sily zo strany príslušníkov polície a čelil kritike za nedostatočnú úroveň nezávislosti podľa medzinárodných štandardov. Dokument vysvetľuje, že členovia inšpekcie sú oficiálne členmi policajného zboru, ktorého prehrešky majú vyšetrovať.

 

img

 

Americké ministerstvo zahraničných vecí si všíma aj samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského na konci roka 2020, ktorý sa v tom čase nachádzal vo väzbe pre obvinenia z korupcie a jeho smrť vyvolala celospoločenskú diskusiu o podmienkach v slovenských väzniciach.

 

Ako pripomína americké ministerstvo, viacerí politici i komentátori vyslovili podozrenie, že samovražda Lučanského mohla byť dôsledkom zlého zaobchádzania zo strany dozorcov. Avšak komisia ustanovená ministerkou spravodlivosti, ktorej členmi boli predstavitelia viacerých politických strán, nenašla dôkazy spochybňujúce oficiálne prezentovaný priebeh udalostí alebo nasvedčujúce neprimeranému konaniu dozorcov, dodáva v tejto súvislosti dokument.

 

img

 

Americké ministerstvo zahraničných vecí ďalej konštatuje, že na Slovensku sa neobjavili správy o politických väzňoch alebo zadržaných.

 

Možno vás zaujme: Prokurátor obžaloval Andreja Kisku!

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies