Taraba na Rade ministrov: Slovensko presadilo pri obnove prírody vlastné záujmy

NETKY.SK • 17 Jún 2024, 15:25 • 2 min
Taraba na Rade ministrov: Slovensko presadilo pri obnove prírody vlastné záujmy

BRUSEL - Slovensku sa podarilo na európskej úrovni presadiť vlastné záujmy tak v oblasti ochrany medveďov, ako aj v otázke zákona o obnove prírody.

slovakia

left justify in out

„Európska komisia uznala nový slovenský zákon o eliminácii medveďov za kompatibilný s európskou legislatívou, čo je obrovským posunom. Zároveň finálne znenie zákona o obnove prírody vytvára pre Slovensko priestor, že získame významné finančné zdroje na obnovu priemyselne zamorených lokalít napríklad na východe Slovenska v okolí Chemka Strážske. Nakoľko dnes Slovensko plní ciele obsiahnuté v zákone o ochrane prírody, nebude to mať na našu krajinu negatívny, ale len finančne pozitívny dopad," uviedol Taraba.

O prijatí zákona rozhodlo Slovenskom svojím hlasom spoločne s Rakúskom. „Jasne som deklaroval, že Slovensko podporí len znenie zákona, ktorý bude garantovať významnú flexibilitu na lokálnej úrovni a nebude mať dopad na poľnohospodárstvo. Finálna dohoda je vyvážená a vzhľadom na to, že Slovensko už dnes plní požiadavky zákona o 20% ochrane plochy územia, nevidím dôvod, aby sme sa odrezali od možných veľkých financií, ktoré vieme využiť napríklad v prospech dekontaminácie problémových častí Slovenska," zdôraznil Taraba.

Podľa Tarabu dalo Slovensko jasne najavo, že aj otázka regulácie medveďa v slovenskom kontexte predstavuje neraz nielen otázku bezpečnosti ľudí, ale aj prvok ochrany biodiverzity.

Slovensko ocenilo veľmi vyváženú a korektnú komunikáciu s Európskou komisiou v oboch otázkach a v danej komunikácii plánuje pokračovať.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MŽP SR, Foto: ereport.sk
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies