Unikátne zábery! Čínska sonda nafotila južný pól planéty Mars

NETKY.SK • 2 Júl 2022, 07:00 • 2 min
Unikátne zábery! Čínska sonda nafotila južný pól planéty Mars

PEKING – Čínska kozmická sonda Tchien-wen-1 zozbierala obrazové dáta takmer celej planéty Mars, ktoré zahŕňajú aj vôbec prvé zábery južného pólu červenej planéty.

slovakia

left justify in out

Sonda tieto údaje nadobudla po tom, ako od začiatku vlaňajška obehla Mars viac než 1 300-krát. Oznámili to v stredu čínske štátne médiá, píše agentúra Reuters. Tchien-wen-1 úspešne dorazil na Mars vlani vo februári. Medzi fotografiami, ktoré táto sonda zhotovila, sú tiež vôbec prvé zábery južného pólu Marsu, na ktorom sú zhromaždené takmer všetky vodné zdroje planéty.

 

 

V roku 2018 iná orbitálna sonda – prevádzkovaná Európskou vesmírnu agentúru ESA – zistila, že pod povrchovým ľadom na južnom póle červenej planéty sa nachádza voda. Lokalizácia podzemných vodných zdrojov je pritom kľúčová na určenie, či je daná planéta vhodná pre život.

 

 

Ďalšie snímky, ktoré čínska sonda zhotovila, zachytávajú napríklad 4 000 kilometrov dlhý kaňon Valles Marineris či impaktné krátery ležiace vo výšinách na severe Marsu v oblasti známej ako Arabia Terra.

 


Sonda tiež poslala na Zem fotografie s vysokým rozlíšením, na ktorých možno vidieť okraj rozsiahleho krátera Maunder alebo pohľad zhora na 18 000 metrov vysokú štítovú sopku Ascraeus Mons, ktorú pred vyše piatimi desaťročiami prvýkrát objavila americká sonda Mariner 9.

 

 

Možno vás zaujme: NASA uskutočnila v Austrálii prvý komerčný štart rakety do vesmírutwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies