Dnes si pripomíname Svetový deň boja s rakovinou pankreasu

NETKY.SK • 21 November 2019, 07:17 • 2 min
Dnes si pripomíname Svetový deň boja s rakovinou pankreasu

BRATISLAVA - Slovensko je krajinou s druhým najvyšším výskytom a tiež úmrtnosťou na rakovinu pankreasu. Toto ochorenie patrí medzi onkologické diagnózy s najnižšou mierou prežitia. Dôvodom je náročnosť jej diagnostiky. Spoločnosť si ju práve dnes pripomína už po šiestykrát. Poukázala na to aliancia Nie rakovine a občianske združenie (OZ) Europacolon Slovensko.

slovakia

left justify in out

Náročná diagnostika zapríčiňuje, že priemerný čas prežitia pacientov s metastázujúcim nádorom pankreasu je 4,6 mesiaca. Lekári hovoria, že až 95 % podľahne aj preto, že rizikové faktory nie sú verejnosti známe. "Keďže nie sú špecifické prvé symptómy ochorenia a odborníci pri nich nemyslia aj na pankreas, diagnostika sa tak posúva do pokročilých štádií," tvrdí OZ Nie rakovine.

 

img

 

Prezidentka aliancie Nie rakovine Jana Pifflová Španková uviedla, že približne 20 % všetkých odhalených prípadov je možné riešiť chirurgicky. "Každoročne na Slovensku diagnostikujú tisíc prípadov karcinómov rakoviny pankreasu. Je čas, aby odborná a laická verejnosť pomohli skvalitniť a predĺžiť týmto pacientom život a znížiť úmrtnosť na toto ochorenie," myslí si lekár Jozef Dolník. Poukázal tiež na to, že rakovina pankreasu je piatou najčastejšou príčinou smrti u žien a štvrtou najčastejšou príčinou smrti u mužov s onkologickou diagnózou.

 

img

 

Príznakmi rakoviny pankreasu môžu byť žltačka, bolesti brucha, bolesti v krížovej časti chrbta, rozvoj alebo zhoršenie diabetes mellitus bez zvýšenia telesnej hmotnosti, hlboká žilová trombóza, zmena vo vyprázdňovaní, ílovitá stolica či hnačka, nevysvetliteľná strata hmotnosti, nevoľnosť a depresia. Klinická onkologička Miroslava Malejčíková pripomína, že "včasná diagnostika tohto ochorenia je kľúčová." 

 

img

 

Pacienti sa môžu v prípade záujmu obrátiť na poradne v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave alebo vo Východoslovenskom onkologickom ústave (VOÚ) v Košiciach vo vybranom čase. Poskytnuté im bude psychologické či sociálne poradenstvo sprevádzané liečbou.

 

img

 

Každoročná kampaň "Svetový deň rakoviny pankreasu" na Slovensku je iniciatívou pacientskej aliancie Nie rakovine a OZ Europacolon Slovensko, člena Svetovej koalície rakoviny pankreasu (WPCC), ktorá spája viac ako 80 organizácií z 30 krajín a šiestich kontinentov sveta.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies