Namiesto predlžovania núdzového stavu je nevyhnutné prijať „pandemický zákon“, povedal Linhart

NETKY.SK • 3 Apríl 2021, 09:48 • 2 min
Namiesto predlžovania núdzového stavu je nevyhnutné prijať „pandemický zákon“, povedal Linhart

BRATISLAVA - Namiesto predlžovania núdzového stavu by poslanec Národnej rady SR Patrick Linhart (Sme rodina) privítal prijatie „pandemického zákona“.

slovakia

left justify in out

Uviedol to vo svojom vysvetlení, prečo hlasoval proti predlžovaniu núdzového stavu. Podotkol, že aj napriek tomu, že Ústavný súd SR deklaroval, že núdzový stav a jeho predĺženie je v súlade s ústavou a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu, má s predlžovaním núdzového stavu výrazný problém pre ďalšie dopady na životy bežných ľudí.

 

Pandemický zákon

Tiež poznamenal, že pri poslednom hlasovaní podporil predĺženie núdzového stavu iba z dôvodu, že Slovensko na tom bolo zo všetkých krajín najhoršie. Osobne totiž dúfa, že po veľkonočných sviatkoch sa nebudú musieť aspoň v exteriéri nosiť rúška.


„Ako som už avizoval, nepodporil som predlžovanie núdzového stavu, no podporím schválenie pripravovaného pandemického zákona, ktorý bude riešiť oblasti, pre ktoré sa núdzový stav nezmyselne predlžoval, ako napríklad pomoc zdravotníctvu, uľahčenie verejného obstarávania, pomoc DSS-kám,“ napísal Linhart. Svoje hlasovanie vníma ako vysvedčenie vláde a manifest nesúhlasu. Dúfa, že nová vláda „si urobí na budúce domácu úlohu trochu lepšie“.

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) vo štvrtok 1. apríla 78 hlasmi súhlasili s opakovaným predĺžením núdzového stavu vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie. Vláda v stredu (17. marca) predĺžila núdzový stav, ktorý sa mal skončiť v piatok 19. marca.

 

Núdzový stav
Vládny materiál priblížil, že núdzový stav napríklad umožňuje v prípade akútnej potreby dopĺňať chýbajúci zdravotnícky personál v jednotlivých zariadeniach zdravotnej starostlivosti.

 

Tiež je na neho naviazaný aj zákaz vychádzania. Podľa dokumentu ide totiž o najúčinnejšie opatrenie pri kontrole prenosu nákazy koronavírusu, keďže ide o infekčnú chorobu.

 

„Toto opatrenie nám pomohlo znížiť reprodukčné číslo, ktoré bolo začiatkom decembra na hodnote 1,2 až 1,3, na hodnotu 0,9 v prvej polovici januára. Ide teda o veľmi účinný nástroj. V tandeme s pravidelným týždenným antigénovým testovaním sme dokonca dosiahli aktuálnu hodnotu 0,8, a to k 21. až 28. marcu. Obmedzenie pohybu s cieľom znížiť mobilitu a sociálne kontakty a pravidelné testovanie sa javia ako účinný nástroj pre spomaľovanie šírenia koronavírusu," uvádza materiál.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies