Úmrtia v USA po predávkovaní drogami dosiahli v roku 2022 nové maximum

NETKY.SK • 22 Máj 2023, 17:15 • 2 min
Úmrtia v USA po predávkovaní drogami dosiahli v roku 2022 nové maximum

WASHINGTON - Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zomrelo v roku 2022 v Spojených štátoch na predávkovanie drogami takmer 110.000 ľudí. Významným faktorom v USA sa stal syntetický opioid fentanyl, ktorý zapríčinil vyše 75.000 úmrtí.

slovakia

left justify in out

Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zomrelo v roku 2022 v Spojených štátoch na predávkovanie drogami takmer 110.000 ľudí. TASR informuje podľa správy CDC a televízie CNN.

 

Počet úmrtí z predávkovania drogami prudko vzrástol najmä počas prvých dvoch rokov pandémie koronavírusu. Predbežné údaje za rok 2022 naznačujú, že ich počet sa ustálil (109.680 úmrtí), no stále to je viac ako v roku 2021 (109.179 úmrtí). Významným faktorom v USA sa stal syntetický opioid fentanyl, ktorý zapríčinil vyše 75.000 úmrtí. To sú viac ako dve tretiny všetkých úmrtí z predávkovania. Úmrtia detí po predávkovaní fentanylom sa medzi rokmi 2013 a 2021 zvýšili dokonca viac ako 30-násobne.

 

img

Ľudia pod vplyvom fentanylu, ktorý je údajne 50x horší ako heroín.

 

Medzi užívateľmi sú čoraz populárnejšie aj psychostimulačné drogy ako metamfetamín a kokaín. Podľa údajov CDC oba typy drog zapríčinili viac ako štvrtinu všetkých úmrtí z predávkovania v roku 2022. Konečné údaje o úmrtiach z predávkovania drogami budú k dispozícii až po niekoľkých mesiacoch, pretože CDC štatistiku spresňuje podľa preverovania úmrtných listov a zdravotníckych záznamov.

 

Bidenova administratíva podniká kroky, aby zabránila ďalším úmrtiam z predávkovania, uviedol vo vyhlásení Rahul Gupta, riaditeľ Úradu pre národnú politiku kontroly drog v Bielom dome. "Rozšírili sme liečbu na milióny Američanov, zlepšujeme prístup k naloxónu na zvrátenie predávkovania a bojujeme proti všetkým častiam nezákonného dodávateľského reťazca fentanylu," povedal.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies