Hromadný verejný skríning odhalil, že popálenie od slnka v detskom veku zvyšuje potenciálne riziko rakoviny kože o 18 %

NETKY.SK • 17 Máj 2023, 13:51 • 2 min
Hromadný verejný skríning odhalil, že popálenie od slnka v detskom veku zvyšuje potenciálne riziko rakoviny kože o 18 %

BRATISLAVA - Iniciatíva dermatovenerológov Euromelanoma, spúšťa pri príležitosti Európskeho dňa melanómu, do ktorého sa už po 20. raz zapája aj Slovensko, celoeurópsku kampaň na zlepšenie správania zameraného na ochranu medzi tínedžermi.

slovakia

left justify in out

Nedávna štúdia, ktoré bola realizovaná na vyše 400 tisíc respondentoch, preukázala, že ľudia, ktorí pred dosiahnutím veku 18 rokov utrpeli ťažké popálenie od slnka (bolestivé popálenie s intenzívnym začervenaním alebo pľuzgiermi, ktoré trvalo dva dni alebo dlhšie), majú v dospelosti o 18 % vyššiu pravdepodobnosť zistenia podozrivých lézií u dermatológa.

„Predpokladá sa, že do roku 2040 vzrastie výskyt rakoviny kože na celom svete o 85 %.Zvrátenie tohto trendu sa začína riešením vystavenia detí a tínedžerov slnečnému žiareniu“, povedala profesorka Veronique del Marmol, predsedníčka skupiny Euromelanoma.

Samostatná štúdia ukazuje, že napriek tomu, že 84 % tínedžerov si uvedomuje súvislosť medzi nedostatočnou ochranou počas vystavenia UV žiareniu a vznikom rakoviny kože, 76 % z nich priznáva, že sa pred slnkom nechráni vždy.

Štúdia, ktorá robila prieskum u takmer 1 500 mladých ľudí vo veku 15 až 19 rokov, zároveň odhalila, že pri vystavení slnečnému žiareniu:

27 % vždy nosí pokrývku hlavy
17 % má vždy odev s dlhými rukávmi
21 % vždy používa slnečné okuliare s ochranou pred UV žiarením
49 % vždy alebo často zostáva v tieni
52 % vždy používa opaľovací krém na tvár
56 % vždy používa opaľovací krém na odhalené časti tela

„Táto generácia mladých menej často fajčí alebo pije a častejšie ide radšej do telocvične ako do baru. Vo všeobecnosti sa zdá, že dnešní adolescenti sú lepšie informovaní o zdraví ako generácie pred nimi. A to je skvelé, hoci ochrana kože pred účinkami UV žiarenia (prírodného zo slnka, ale aj umelého zo solárií) je stále problém. Rakovina kože je jedným z mála typov rakoviny, ktorú vidíme na vlastné oči. Všetci máme vo svojej moci kontrolu nad rizikami rakoviny kože od ochrany až po jej zistenie“, dodala profesorka del Marmol.

Táto analýza bola vydaná v čase spustenia každoročnej informačnej kampane skupiny Euromelanoma o rakovine kože. Tohoročná kampaň, ktorej motto znie „ Používaš ochranu?“, povzbudzuje tínedžerov k lepším rozhodnutiam pri ochrane pred UV žiarením a jej súčasťou je distribúcia plagátov, letákov a materiálov na sociálnych médiách. Navštívte stránky www.euromelanoma.eu/sk-sk a získajte informácie o tom, ako si chrániť kožu na slnku a ako na nej kontrolovať príznaky rakoviny.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies