Na Neurologickej klinike FNsP Nové Zámky otvorili novú JIS. Na otvorení sa zúčastnila aj ministerka Dolinková

NETKY.SK • 22 Marec 2024, 09:14 • 2 min
Na Neurologickej klinike FNsP Nové Zámky otvorili novú JIS. Na otvorení sa zúčastnila aj ministerka Dolinková

NOVÉ ZÁMKY - Neurologická klinika Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Nové Zámky dnes za prítomnosti ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej slávnostne otvorila novovybudovanú Jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS). Táto moderná jednotka je určená na ošetrenie pacientov s akútnymi neurologickými ochoreniami a predstavuje významný krok vpred v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v regióne.

slovakia

left justify in out

Ministerka zdôraznila význam investícií do zdravotníckej infraštruktúry a moderných technológií, ktoré sú kľúčové pre zvyšovanie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre občanov. „Nová jednotka výrazne posilní kapacity nemocnice v oblasti neurológie a zlepší prognózu a kvalitu života pacientov s akútnymi neurologickými stavmi. Zároveň práca s moderným prístrojovým vybavením bude aj motiváciou pre našich lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov zostať pôsobiť v nemocniciach na Slovensku, kde budú mať možnosť ďalšieho profesionálneho rastu,“ uviedla ministerka zdravotníctva.

Nová JIS je vybavená šiestimi polohovateľnými a kompletne monitorovanými lôžkami a zabezpečuje špecializovanú starostlivosť pre pacientov v akútnych stavoch, ako sú akútne cievne mozgové príhody, epilepsie, neuromuskulárne ochorenia, nádorové ochorenia či poruchy vedomia. Jednotka sa zameriava na neodkladnú neurologickú starostlivosť a realizáciu komplexných laboratórnych, zobrazovacích a diagnostických vyšetrení, na ktoré nadväzujú liečebné postupy stabilizujúce životne dôležité funkcie.

Neurologická klinika FNsP Nové Zámky, ktorá je teraz domovom tejto špičkovej jednotky, pôsobí ako primárne iktové centrum. V rámci diagnostiky cievnych mozgových príhod sa tu realizuje CT, CT angiografia, perfúzne CT, ako aj MR a MRAG vyšetrenie mozgu a mozgových ciev. Pre indikovaných pacientov je dostupná intravenózna trombolýza, a v prípade potreby sú pacienti s uzáverom veľkej mozgovej tepny transportovaní do specializovaných centier.

Okrem akútnej starostlivosti klinika poskytuje aj komplexnú diagnostickú, liečebnú, rehabilitačnú a ošetrovateľskú starostlivosť v širokom spektre neurologických ochorení. Je tiež výučbovou základňou pre Strednú zdravotnícku školu v Nových Zámkoch a Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, čím prispieva k výchove novej generácie zdravotníckych pracovníkov. S otvorením tejto jednotky sa Neurologická klinika FNsP Nové Zámky stáva ešte významnejším hráčom v poskytovaní špecializovanej zdravotnej starostlivosti nielen pre obyvateľov Nových Zámkov, ale aj pre celý región.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MZ SR, Foto: Tlačový odbor MZ SR
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies