Štát pomôže ľuďom bez domova. Cez výzvu im chce ponúknuť strechu nad hlavou

NETKY.SK • 16 Február 2021, 11:16 • 2 min
Štát pomôže ľuďom bez domova. Cez výzvu im chce ponúknuť strechu nad hlavou

BRATISLAVA - Pomoc pre ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením prináša najnovšia eurofondová výzva, ktorú podpísala vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová.

slovakia

left justify in out

O nenávratný finančný príspevok z výzvy „Dostupné bývanie s prvkami housing first“ môžu požiadať subjekty a organizácie, ktoré sú poskytovateľmi sociálnych služieb podľa zákona a pracujú s ľuďmi bez domova.

 

Výzva zabezpečí ľuďom strechu nad hlavou
„Pred vypuknutím pandémie bol chudobou ohrozený skoro každý šiesty obyvateľ Slovenska. Koronakríza ešte viac zhoršila situáciu mnohých sociálne slabších skupín, ktoré teraz potrebujú našu výraznejšiu pomoc. Najnovšia výzva pomôže ľuďom zabezpečiť to najpodstatnejšie - strechu nad hlavou. Lebo domov je hlavným predpokladom pre to, aby si ľudia mohli nájsť prácu, aby deti mohli vyrastať so svojimi rodičmi a boli úspešné v škole, “ vyhlásila vicepremiérka Remišová.

 

img

Na pomoc v oblasti bývania pre ľudí ohrozených chudobou je vyčlenených 5,65 milióna eur, z čoho 3,8 milióna eur pôjde z Európskeho sociálneho fondu a zvyšok zo štátneho rozpočtu.

 

Kto sa môže uchádzať o príspevok?

O nenávratný finančný príspevok vo výške 20 až 400 tisíc eur sa budú môcť uchádzať občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie, cirkevné organizácie a záujmové združenia právnických osôb, ktoré sú poskytovateľmi sociálnych služieb.

Z výzvy sa podporí široké spektrum aktivít, ktoré spája snaha získať strechu nad hlavou pre tých, čo ju nemajú.

 

img

 

„Veľká časť týchto ľudí potrebuje napríklad odbornú právnu pomoc pri riešení ich dlhov, alebo tiež pomoc pri evidencii na úradoch práce, ktorá je nevyhnutná pre nárok na zdravotné poistenie,“ vysvetlila ministerka Remišová.

 

Mohlo by vás zaujímať: REPORTÁŽ: Ako je to s prepadnutou miliardou eur? Maslo na hlave majú pravdepodobne všetci

 

Vyššie platy pre sociálnych pracovníkov
Financie z výzvy „Dostupné bývanie s prvkami housing first“ pôjdu aj na sociálne poradenstvo, sprevádzanie a zabývanie klientov, ako aj na vyhľadávanie vhodného bývania.

 

Mimovládne organizácie môžu získať tiež príspevok pre týchto ľudí na nájomné (bez energií), komunitnú prácu v teréne či aktivity potrebné na sociálne začlenenie a mnohé ďalšie.

 

img

 

Zároveň, môžu byť v rámci oprávnených výdavkov podporené mzdy sociálnych pracovníkov, psychológov, asistentov bývania, supervízorov a pracovníkov pre bytové otázky.

Výzvu, ktorú odsúhlasil Centrálny koordinačný orgán Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a podpísala ju vicepremiérka Remišová, v najbližších týždňoch vyhlási ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

 

Prečítajte si tiež: AKTUALIZOVANÉ Nicholsonová zvažuje odchod z SaS, mala už informovať aj vedenie strany

 

Až 16% Slovákov žije na hranici chudoby
Podľa údajov Štatistického úradu SR žilo na Slovensku v roku 2019 v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia približne 877 tisíc ľudí, čo je vyše 16 % obyvateľov.

 

Znamená to, že ich ohrozoval minimálne jeden z troch prejavov chudobynízky príjem, neschopnosť dovoliť si tovary a služby nevyhnutné pre normálny život alebo veľmi nízka pracovná intenzita.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies