Slovensku hrozia miliónové sankcie. Dôvodom sú nezabezpečené skládky odpadu

NETKY.SK • 12 Marec 2021, 10:38 • 2 min
Slovensku hrozia miliónové sankcie. Dôvodom sú nezabezpečené skládky odpadu

BRATISLAVA - Slovensku hrozia za nebezpečné skládky odpadu vysoké sankcie od orgánov Európskej únie.

slovakia

left justify in out

Vyplýva to z výsledkov kontroly skládok odpadu, ktorú uskutočnil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Informoval o tom hovorca úradu Marek Papajčík.

 

 

Nebezpečné skládky odpadu

Kontrola ukázala, že sa na Slovensku skládkuje dvojnásobok odpadu v porovnaní s európskym priemerom. Štát navyše nemá nastavený účinný systém kontroly prevádzkovateľov jednotlivých skládok.

 

img

Európska Komisia (EK) už pred dvoma rokmi vyčítala Slovensku, že 21 nebezpečných skládok odpadu naďalej funguje bez akýchkoľvek úprav, ktoré majú odstrániť riziká možného znečistenia okolia.

 

Ďalších 14 skládok síce už nie je v prevádzke, avšak neboli uzavreté spôsobom predpísaným európskymi i národnými pravidlami.

 

Slovensku hrozia sankciami

Slovensko sa tak opakovane vystavuje riziku uvalenia vysokých sankcií. Tie mu už pritom boli v minulosti udelené napríklad za nedodržanie procesov uzatvorenia skládky v Považskom Chlmci.

 

Krajina ešte v roku 2018 dostala pokutu od Európskeho súdneho dvora vo výške jedného milióna eur. Spolu so sankciami za oneskorenie sa pokuta vyšplhala na 1,885 milióna.

 

img

Na Slovensku sa prevádzkuje viac ako 100 skládok odpadu, pričom ďalších takmer 800 sa už nepoužíva, majú byť uzavreté a prevádzkovateľ je povinný ich rekultivovať.

 

Na rekultiváciu sa skladajú občania

Občania v poplatkoch prispievajú na tvorbu finančnej rezervy, ktorá má garantovať, že uzatvorená skládka bude bezpečne rekultivovaná a nestane sa zdrojom znečistenia prírody.

 

Kontrolóri počas auditu identifikovali osem skládok, ktoré nemali vytvorenú žiadnu zákonnú finančnú rezervu na ich uzavretie a následnú rekultiváciu. Výkon kontroly v oblasti skládok podľa NKÚ nie je dostatočný a prebieha bez jasne definovaných priorít.

 

Pochybil aj envirorezort 
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) podľa kontrolórov neriadilo štátny dozor v tejto oblasti dostatočne efektívne a nestanovilo vedeniu Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) jasné priority.

 

img

 

Na kontrolu navyše nemajú uvedené inštitúcie dostatok personálu a peňazí. Podľa NKÚ v systéme chýba aj efektívna prevencia, ktorá by prispela k proaktívnej ochrane životného prostredia.

 

Od roku 2017 mali k cielenejšej kontrole prispievať online dáta evidované v národnom informačnom systéme odpadového hospodárstva.

 

Jeho odovzdanie do plnej prevádzky však už štyri roky mešká. V čase kontroly systém stále nemal zverejnených 11 zo 16 registrov.

 

Termín na dokončenie viacerých častí bol pritom stanovený na apríl 2020, no následne bol opakovane predlžovaný.

 

img

Skládkovaný odpad tvorí na Slovensku 50 percent celkovej produkcie odpadu. Európsky priemer je 25 percent.

 

Priemerné množstvo odpadu na obyvateľa v krajine za posledných desať rokov narástlo o 35 percent. V roku 2019 to bolo 435 kilogramov na obyvateľa.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies