Zelenskyj dostane americkú Medailu slobody

NETKY.SK • 23 August 2022, 06:08 • 2 min
Zelenskyj dostane americkú Medailu slobody

WASHINGTON – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dostane najvyššie občianske vyznamenanie USA, Medailu slobody, za rok 2022. V pondelok večer o tom informoval portál britskej stanice Sky News.

slovakia

left justify in out

Národné centrum pre ústavu (NCC) uviedlo, že Zelenskému udelia cenu na slávnosti v októbri a odovzdajú mu ju za „jeho hrdinskú obranu slobody počas ruskej tyranie“.

 

 

„Prezident Zelenskyj odvážne viedol ukrajinský ľud pri obrane slobody pred ruskou tyraniou a jeho odvaha inšpirovala ľudí po celom svete, aby bránili liberálnu demokraciu a právny štát,“ napísal vo vyhlásení prezident a výkonný šéf NCC Jeffrey Rosen. Ocenenia udelili Zelenskému už aj vlády Českej republiky, Lotyšska, Litvy, Poľska a Slovenska, pripomenul portál Sky News.

 

 

Cena sa začala v USA udeľovať v roku 1988 pri príležitosti 200. výročia prijatia ústavy Spojených štátov a dostávajú ju osobnosti, ktoré sa snažia zaistiť slobodu ľuďom po celom svete. Medzi držiteľov tejto medaily sa v posledných rokoch zaradili sudcovia Najvyššieho súdu USA Ruth Bader Ginsburgová a Anthony Kennedy, zosnulý senátor John McCain alebo aktivistka za právo dievčat a žien na vzdelanie Malála Júsafzajová.

 

Možno vás zaujme: Zelenskyj vyznamenal Ukrajincov za zásluhy o krajinutwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies