Anna Ghannamová predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb upozornila na to, že Slovensko by sa malo pripraviť na rýchle stárnutie obyvateľstva.

NETKY.SK • 31 Marec 2023, 20:00 • 2 min
Anna Ghannamová predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb upozornila na to, že Slovensko by sa malo pripraviť na rýchle stárnutie obyvateľstva.

Bratislava - Slovensko by sa malo pripraviť na rýchle starnutie obyvateľstva. Upozornila na to predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb (APSS) v SR Anna Ghannamová. Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) poukázala na to, že krajina sa za 50 rokov zmení na jednu z najstarších Európskej únie, no jej systém na to nie je pripravený.

slovakia

left justify in out

Ghannamová poukázala, že v súvislosti so starnutím populácie môže pribúdať pacientov s imobilitou. "Starostlivosť o ležiaceho alebo imobilného pacienta nie je jednoduchá. Takýto pacient si vyžaduje 24-hodinovú komplexnú opatrovateľskú starostlivosť, ktorej cieľom je predchádzať rozvoju ďalších komplikácií s využitím kvalitných zdravotníckych pomôcok," vysvetlila výkonná riaditeľka SK+MED Katarína Danková. Systém financovania dlhodobej sociálnej starostlivosti je podľa nej nejednotný, neprehľadný a administratívne náročný. Upozornila, že ceny za zdravotnícke pomôcky v rámci zdravotného poistenia sa dlho nemenili. "Dodávatelia čelia vplyvom inflácie, nárastu cien surovín aj zvyšovaniu výdavkov na energiu. V aktuálnom nastavení preto hrozí, že si pacienti budú musieť za kvalitné zdravotnícke pomôcky priplácať," skonštatovala. Ghannamová doplnila, že aktuálne úhrady zdravotných poisťovní za ošetrovateľskú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb na pokrytie nákladov nepostačujú. "Znižuje sa tak dostupnosť služieb pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Nízke úhrady tiež znižujú možnosť adekvátne ohodnotiť kvalifikovaný personál, následkom toho nám kvalitní ľudia odchádzajú do zahraničia," dodala.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Peter Vince
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies