Tarabov zákon o zjednodušenom odstrele medveďov prešiel ústavnou väčšinou

NETKY.SK • 22 Máj 2024, 11:15 • 2 min
Tarabov zákon o zjednodušenom odstrele medveďov prešiel ústavnou väčšinou

BRATISLAVA - Nová právna úprava zefektívni manažment populácie medveďa hnedého a urýchli elimináciu jedincov na území okresov, kde je vyhlásená mimoriadna situácia.

slovakia

left justify in out

Zmeny v zákone o ochrane prírody a krajiny prešli ústavnou väčšinou. Odstrel medveďa budú môcť realizovať aj poľovné združenia a dôvodom odstrelu bude už samotný výskyt medveďa v území, ktoré bude vyhlásené za územie odstrelu. „Je to veľký úspech a ďakujem v mene občanov všetkým poslancom za podporu. Dnes sme dokázali vyriešiť veľký právny problém, ktorý bránil odstrelom medveďa aj v prípadoch, keď ešte neprišlo k útoku na človeka. Už nebudeme mať povinnosť reagovať dodatočne, ale odstrely sa budú robiť v záujme ochrany života, zdravia a majetku občanov, preventívne a v predstihu,“ uviedol Taraba.

Taraba zároveň uznal potrebu spolupráce aj na projektoch vzdelávania a informovanosti obyvateľstva v lokalitách dotknutých výskytom medveďa hnedého. Zároveň súhlasil s obmedzením predmetu zákona len na medveďa hnedého.

„Mojím cieľom nikdy nebolo strieľať vlky či rysy, a preto som inicioval zmenu tak, aby bolo jednoznačné, že ide len o reguláciu medveďa hnedého. Som rád, že je to už môj druhý zákon, ktorý prešiel ústavnou väčšinou. Je to dôkaz, že v odborných veciach vieme komunikovať. Po dlhých rokoch neriešenia problému je to aj pre poľnohospodárov a turizmus skvelá správa. Naším cieľom naďalej zostáva presadiť kvótu plošného odstrelu medveďov, ako tomu bolo v minulosti a budeme o tom rokovať s Európskou komisiou,“ skonštatoval vicepremiér Taraba.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MŽP SR, Foto: Freepik (ilustračné foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies