Saudská Arábia: 1,8 mil. pútnikov, 52 stupňov Celzia a 577 obetí + VIDEO

NETKY.SK • 19 Jún 2024, 08:04 • 3 min
Saudská Arábia: 1,8 mil. pútnikov, 52 stupňov Celzia a 577 obetí + VIDEO

RIJÁD - Počas púte hadždž na západe Saudskej Arábie zomrelo najmenej 323 egyptských pútnikov, z ktorých väčšina podľahla následkom horúčav, uviedli dvaja arabskí diplomati. Viaceré krajiny doteraz nahlásili celkovo 577 obetí. Správu priniesla AFP.

slovakia

left justify in out

"Všetci zomreli v dôsledku horúčavy" okrem jedného, ktorý utrpel smrteľné zranenia počas menšej tlačenice v dave, uviedol jeden z diplomatov. Medzi tohtoročnými obeťami sú aj pútnici z Jordánska, Iránu, Senegalu či Indonézie.
 
Miestne úrady dodržiavajú postupy pri pochovávaní pútnikov v Mekke a pokračujú v pátraní po nezvestných. V pondelok úrady vyzvali pútnikov, aby sa vyhýbali slnku a náboženské rituály odložili až na štvrtú hodinu popoludní.

Teplota v najposvätnejšom meste islamu v pondelok dosiahla 51,8 stupňa Celzia, na iných svätých miestach v okolí asi 48 stupňov Celzia. Tohtoročná púť sa začala minulý týždeň v piatok večer a do mesta pricestovalo asi 1,8 milióna ľudí. Podľa saudskoarabskej štúdie sa v dôsledku zmeny klímy na mieste obradov zvyšuje teplota za každé desaťročie o 0,4 stupňa Celzia.
 
Púť sprevádzajú aj veľké tragédie s množstvom mŕtvych v tlačenici, pri požiaroch a iných incidentoch, čo prinútilo saudskoarabskú vládu vybudovať novú infraštruktúru a sprísniť bezpečnostné predpisy.

Hadždž je každoročná púť moslimov do Mekky podľa učenia proroka Mohameda. Jedno z najväčších masových zhromaždení na svete je pre moslima, ktorý si to môže finančne dovoliť, povinnosťou aspoň raz za život. Púť sa skončí v stredu.
 
Pre Saudskú Arábiu pútnici znamenajú finančný prínos a zároveň to je zdroj legitimity panovníka, ktorý má titul "kustód dvoch svätých mešít" v Mekke a Medine.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP, Foto: aswaqpress.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies