Ministerstvo práce prišlo s inováciou v oblasti sociálnych služieb

NETKY.SK • 26 Február 2019, 10:47 • 2 min
Ministerstvo práce prišlo s inováciou v oblasti sociálnych služieb

BRATISLAVA - Ministerstvo práce by malo mať viac informácií z oblasti sociálnych služieb. Navrhuje vytvoriť Informačný systém, prostredníctvom ktorého vznikne previazaná databáza aktuálnych zdrojov dát. Tieto informácie majú slúžiť najmä na posilnenie analytickej činnosti. Vyplýva to zo zverejnených predbežných podkladov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR na legislatívno-právnom portáli Slov-lex.

slovakia

left justify in out

Podľa ministerstva práce na sledovanie a vyhodnocovanie opatrení prijatých v oblasti sociálnych služieb, či zisťovanie informácií o dostupnosti sociálnych služieb v celoslovenskom meradle sú potrebné kvalitné údaje.

 

img

 

"V súčasnosti chýba vzájomne previazaná databáza aktuálnych zdrojov dát v oblasti sociálnych služieb pri možných viacerých súčasných intervenciách v prospech prijímateľa sociálnych služieb, ako aj pri poskytovaní sociálnych služieb rôznych druhov a foriem s finančnou podporou z viacerých verejných zdrojov," vysvetlilo ministerstvo.

 

Tento stav je podľa MPSVR jedným z dôsledkov delenej samosprávnej pôsobnosti obcí a vyšších územných celkov v oblasti poskytovania sociálnych služieb, ako i pôsobnosti samotného ministerstva pri spolufinancovaní. Zámerom novely zákona o sociálnych službách je preto vytvorenie právnych podmienok na to, aby mohol vzniknúť nový systém zberu údajov v sociálnych službách.

 

img

 

Správcom tohto systému bude ministerstvo práce. Zhromaždené údaje majú byť aktuálne, overiteľné a relevantné pre potreby zisťovania stavu v oblasti sociálnych služieb. "Zavedením Informačného systému sociálnych služieb sa vytvoria predpoklady aj pre zefektívnenie systému poskytovania finančnej podpory poskytovateľom sociálnych služieb z verejných rozpočtov," očakáva ministerstvo. Pripomienkové konanie k samotnej novele zákona by malo odštartovať v marci alebo v apríli tohto roka.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies