REPORTÁŽ „Je to moje posledné operné predstavenie,“ hovorí Peter Dvorský o novom dokumente režisérky Ivety Malachovskej

NETKY.SK • 15 Apríl 2022, 18:00 • 2 min
REPORTÁŽ „Je to moje posledné operné predstavenie,“ hovorí Peter Dvorský o novom dokumente režisérky Ivety Malachovskej

BRATISLAVA - Slovenský Pavarotti, výnimočný hlas, jeden z najlepších tenoristov svojej generácie! Umelec, ktorému tlieskali generácie nadšených divákov po celom svete. To je maestro Peter Dvorský, ktorý sa dočkal filmovej pocty! Iveta Malachovská o ňom nakrútila dokumentárny film s názvom Peter Dvorský. Ten mal veľkolepú premiéru, na ktorej Netky nemohli chýbať. Pozrite si exkluzívne rozhovory s maestrom Dvorským, režisérkou a producentkou Ivetou Malachovskou a scenáristom Mariánom Turnerom.

slovakia

left justify in out

 

 

„Myslím si, že môžem pokojne odísť, nový Pavarotti nastupuje na scénu,“ povedal Luciano Pavarotti v milánskej La Scale v roku 1976. Toto je jedna z najslávnejších viet talianskeho velikána na adresu mladého speváka Petra Dvorského. Práve pozoruhodná farba hlasu, neuveriteľná húževnatosť a odvaha snívať otvorili Petrovi Dvorskému dvere do operného sveta. Spevák patril celé dve desaťročia k najužšej špičke tenoristov svetovej úrovne, keď sa predstavil na vyše 60 divadelných a koncertných pódiách v 25 krajinách.

 

img

 

„Jedným z impulzov, prečo som chcela nakrútiť film o Petrovi Dvorskom, je skutočnosť, že som si uvedomila, že moja generácia zabúda na svoje osobnosti, za to mladšia nám ponúka dokumenty skoro o každom, o kom písali chvíľu v novinách. Peter Dvorský je osobnosť, ktorá si zaslúži našu pozornosť nielen pre jeho hlas a úspech vo svete, ale predovšetkým pre jeho veľkorysosť a ľudskosť,“ konštatuje Iveta Malachovská, autorka námetu, režisérka a producentka v jednej osobe.

 

Mohlo by vás zaujímať: REPORTÁŽ Peteraj, Kandráč a Čekovský pokrstili album Lucky Vondráčkovej a Netky boli pri tom!

 

img

 

Scenár k filmu pripravil Marián Turner, supervíziu mal na starosti Boris Bočev, strih Tono Fabián, zvuk Miloš Hanzely a za kamerou stál Štefan Rybár.

 

„Bol som trochu prekvapený, že som nevedel, ako mám reagovať. Po čase som sa začal tešiť a priznávam, že som aj nespával. Mal som takú trému, ako keby som išiel na svoju prvú premiéru. Som veľmi spokojný s tým, čo Iveta Malachovská urobila, skláňam sa pred jej prácou. Je to veľmi šikovná žena. Ďakujem jej za tento darček, je to moje posledné operné predstavenie,“ vyznal sa Peter Dvorský.

 

img

 

 

Prvé prípravy na film sa začali v októbri 2020 a prvá klapka padla v apríli 2021. Nakrúcali v Bratislave a v Piešťanoch.

 

„Začali sme točiť v Slovenskom národnom divadle, kde Peter Dvorský v apríli v roku 1974 prvýkrát vystupoval v opere Faust a Margaréta. Neskôr sme sa presunuli do Viedne, ktorá mu otvorila svoju náruč už v roku 1976,“ vysvetľuje Iveta Malachovská.

 

Film mapuje prvé kroky Petra Dvorského k hudbe, opere a na divadelných doskách. Tvorcovia filmu nezabudli ani na slovenské kolegyne a kolegov, ktorí vystupovali po jeho boku na domovskej scéne. V snímke sa diváci dozvedia aj mnoho detailov z jeho súkromného života. Vo filme sa objavia aj ženy jeho života, manželka Marta a dcéry Kristína Marta.

 

„Popri úspechoch, ktoré žal Peter Dvorský po celom svete, bol na konci dňa obyčajný tato a manžel. Som veľmi rada, že sa mi podarilo prehovoriť aj obe dcéry, aby vo filme účinkovali. Som veľmi vďačná, že Peter Dvorský nám prezradil toľko o svojom živote, koľko je vo filme. Moja vďaka patrí aj RTVS za archív, ktorý nám poskytol vzácne materiály z jeho vystúpení a že televízia sa koprodukčne podieľala na vzniku filmu,“ uzatvára Iveta Malachovská.

 

Film do slovenských kín prináša Continental film. Trailer si môžete pozrieť tu

 

img

 

Prečítajte si tiežREPORTÁŽ 4 Tenoři chystajú prekvapenie na slovenské turné a tešia sa na bryndzové pirohy a pálenku!

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies