FOTO Pri pobreží Líbye sa potopila preplnená loď s utečencami: Hlásia 200 mŕtvych

NETKY.SK • 28 August 2015, 18:42 • 2 min
FOTO Pri pobreží Líbye sa potopila preplnená loď s utečencami: Hlásia 200 mŕtvych

TRIPOLIS - Životy asi 200 ľudí si vo štvrtok mohlo vyžiadať prevrátenie a následné potopenie lode s prevažne africkými migrantmi. Pripustili to v noci nadnes líbyjské úrady. Incident sa odohral v Stredozemnom mori neďaleko pobrežia Líbye.

slovakia

left justify in out

 Približne 200 tiel dnes zatiaľ vytiahli zo Stredozemného mora po tom, ako sa dva člny s migrantmi prevrátili pri pobreží líbyjského mesta Zuwára. Tlačovú agentúru DPA o tom informoval predstaviteľ líbyjskej pobrežnej stráže.


"Snažíme sme sa počítať mŕtve telá a myslím si, že už teraz ich počet prekročil 200," dodal predstaviteľ ohľadne tragédií, ktoré sa stali v predchádzajúci deň. "Dnes skoro ráno sme vytiahli mnoho ďalších tiel a odniesli sme aj tie, ktoré vyplavilo more na pobrežie, vrátane detí," dodal Líbyjčan.


Nezisková organizácia Migrant Report so sídlom na Malte už skôr uviedla, že medzi mŕtvymi sú malé deti vo veku jeden až tri roky.


"Je to totálny zmätok," povedal predstaviteľ v Zuwáre, ktorého citovala organizácia Migrant Report. "Máme sotva zdroje na to, aby sme zvládli malú záchranu, nie to ešte takúto," dodal.


Telá dovezené do nemocnice patrili migrantom zo Sýrie, Bangladéša a afrických krajín, hlásila miestna webová stránka Akhbar Libya 24.


Prvý čln, približne s 50 ľuďmi na palube, vyslal signál o pomoc vo štvrtok. Druhý čln viezol približne 400 pasažierov a neskôr sa potopil. Talianska pobrežná stráž, ktorá koordinuje záchranné operácie pri pobreží Líbye, informovala, že nedostala žiadne núdzové volanie.


"Stále čakáme na ďalšie podrobnosti, ale dozvedeli sme sa, že na jednom z dvoch člnov bolo 400 migrantov. Sto už bolo zachránených - z nich bolo deväť žien a dve dievčatá," uviedol predstaviteľ misie Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) pre Líbyu. Líbyjské úrady podľa IOM "očakávajú, že dnes prijmú ďalších 150 preživších. Zvyšní ľudia sú stále nezvestní na mori".

 

img

 

Nemenovaný bezpečnostný zdroj sa pre agentúru Reuters vyjadril, že na lodi bolo okolo 400 ľudí, pričom jej kapacita bola oveľa nižšia. Mnohí z migrantov boli navyše zamknutí v podpalubí. Iný vládny zdroj potvrdil potopenie lode, ale k počtu obetí a preživších sa nevyjadril.


Líbyjská pobrežná stráž do štvrtka večera zachránila 201 cestujúcich z lode, pričom 147 z nich previezla do internačného tábora pre ilegálnych migrantov, ktorý sa nachádza západne od Tripolisu, informoval Reuters. Migranti na palube potopenej lode pochádzali zo subsaharskej Afriky, Pakistanu, Sýrie, Maroka a Bangladéša, spresnil Reuters.


Nešťastie sa odohralo neďaleko mesta Zuwára, ktoré leží v blízkosti hraníc s Tuniskom a je miestom, odkiaľ na more vypláva väčšina lodí s ilegálnymi prisťahovalcami, smerujúcich následne k talianskemu pobrežiu.


Pri pokusoch dostať sa do Európy plavbou na preplnených či vratkých člnoch prišlo od začiatku tohto roka o život viac ako 2300 ľudí. Podľa štatistiky Medzinárodnej organizácie pre migráciu sa za celý vlaňajší rok vo vodách Stredozemného mora utopilo 3279 ľudí. 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies