Ministerstvo vnútra plánuje zmeniť voľbu prezidenta Policajného zboru

NETKY.SK • 6 September 2021, 15:47 • 2 min
Ministerstvo vnútra plánuje zmeniť voľbu prezidenta Policajného zboru

BRATISLAVA - V rámci novely zákona by sa mal posilniť aj vplyv ministra vnútra.

slovakia

left justify in out

Návrh novely zákona o štátnej službe policajtov plánuje Ministerstvo vnútra (MV) SR predložiť do medzirezortného pripomienkového konania v priebehu septembra.

 

Ako vyplýva zo stanoviska rezortu pre TASR, obsahovať má tiež nový spôsob voľby prezidenta Policajného zboru (PZ). „V súčasnosti diskutujeme o nových podmienkach voľby a vymenovania prezidenta Policajného zboru. Závery z rokovaní budú premietnuté do návrhu zákona,“ skonštatoval rezort.

 

Policajného prezidenta podľa platného zákona vymenúva minister vnútra na základe výberového konania pred odbornou komisiou a po verejnom vypočutí vo Výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ak tento výbor odporučí jeho vymenovanie.

 

Prečítajte si tiež: AKTUALIZÁCIA: Dobroslav Trnka sa cíti nevinný v kauze zatajovania nahrávky Gorily

 

Funkčné obdobie trvá štyri roky. Tá istá osoba môže byť vymenovaná do funkcie policajného prezidenta najviac na dve funkčné obdobia.

 

Súčasný spôsob voľby policajného prezidenta, ktorý presadila bývalá ministerka vnútra za Smer-SD Denisa Saková, viacerí koaliční poslanci kritizujú. Zámer zmeniť výber šéfa polície obsahuje aj programové vyhlásenie vlády. Posilniť by sa mal vplyv ministra vnútra.

 

Miesto policajného prezidenta sa uvoľnilo po tom, ako sa funkcie vzdal Peter Kovařík. Od septembra 2020 viedol zbor na základe dočasného poverenia, koncom januára ho vymenovali po absolvovaní výberového konania. Skončiť by mal 15. septembra. Ministerstvo vnútra musí podľa zákona vyhlásiť výberové konanie do 30 dní od zániku funkcie.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies