Pred 30 rokmi sa stretol Mečiar s Klausom a začala nová „Slovenská a Česká cesta“

NETKY.SK • 26 August 2022, 08:38 • 2 min
Pred 30 rokmi sa stretol Mečiar s Klausom a začala nová „Slovenská a Česká cesta“

BRATISLAVA – Presne pred 30 rokmi (26. 8. 1992) sa vo vile Tugendhat v Brne stretli český a slovenský premiér Václav Klaus (ODS) a Vladimír Mečiar (HZDS).

slovakia

left justify in out

Po rokovaní oznámili, že od 1. januára 1993 by mali Slovenská republika a Česká republika začať existovať ako samostatné štáty. TASR v súvislosti s výročím rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a vzniku samostatnej SR prináša výber udalostí a vyjadrení z dobových materiálov Tlačovej kancelárie Slovenskej republiky (TK SR).

 

Mečiar podľa materiálov TK SR po rokovaní v Brne priblížil, že vzniku oboch štátov by malo predchádzať prijatie federálnych zákonov o spôsobe zániku čs. federácie, rozdelení majetku federácie a o nástupníckych právach. Prijať sa mali aj zákony o budúcom spolužití oboch republík. Klaus vtedy označil rokovanie v Brne za symbol znovunájdenia dôvery medzi oboma rokujúcimi subjektami (ODS a HZDS, pozn. TASR).

 

 

Mečiar v Brne zdôrazňoval, že vtedajší stav nemožno udržať. Vývoj podľa neho prebiehal tak, že by sa mohol vymknúť spod kontroly, zotrvanie na danom stave označoval za horšie, než „pozrieť sa pravde zoči-voči a prijať ju“. „Budeme navrhovať uzavretie dohody o colnej únii a platobno-menovej únii,“ avizoval v ten deň Klaus. Za dlhodobé východisko vtedy podľa TK SR označil vytvorenie dvoch mien, zviazaných pevným kurzom. Ako ďalej písala TK SR, Klaus povedal aj to, že netreba očakávať k 1. januáru 1993 žiadne „zemetrasenie“.

 

 

Mečiar aj Klaus podľa správ TK SR hovorili, že zmena štátoprávneho usporiadania nesmie v žiadnom prípade zasiahnuť do života občanov ani jednej z republík. Klaus vtedy dodal, že ak dôjde k regulovanému rozpadu spoločného štátu, vzniknú oveľa priaznivejšie vzťahy medzi Českou republikou a Slovenskou republikou.

 

 

Federálna vláda v tom čase vyslovila súhlas so zákonom o spôsobe zániku federácie a odoslala ho republikovým vláda na pripomienkovanie. Návrh obsahoval znenie štyroch možných foriem zániku federácie. 

 

Možno vás zaujme: ÚJD povolil spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovcetwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies