Čo si myslí Iniciatíva Zachráňme gastro! o návrhu na zníženie DPH pre reštaurácie?

NETKY.SK • 23 November 2021, 10:22 • 2 min
Čo si myslí Iniciatíva Zachráňme gastro! o návrhu na zníženie DPH pre reštaurácie?

BRATISLAVA - Voľné zoskupenie viac ako 700 reštaurácií Zachráňme gastro! víta návrh ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) na zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) pre reštaurácie.

slovakia

left justify in out

Iniciatíva dúfa, že sa táto vec nestane predmetom mesiace a mesiace dlhých medzirezortných bojov. Prosí všetkých politikov, z opozície i koalície, aby urobili všetko preto, aby ťažko skúšanému sektoru pomohli v parlamente čo najskôr. „DPH treba znížiť čo najskôr!“ 

 

img

 

"Samozrejme, výhodu ponúkaného znižovania DPH môžu ovplyvniť detaily pridružených 'podmienok', ale z toho, čo sme počuli, pre nás nie je nič absolútne nepriechodné. Veríme, že ministerstvo financií bude o týchto detailoch rokovať aj s našimi zástupcami," konštatoval Ján Laš zo Zachráňme gastro!

 

Iniciatíva Zachráňme gastro! súhlasí s ministrom financií, že pomoc musí prísť hneď, či z ministerstva hospodárstva, či dopravy, či práce. "O polroka už môže byť neskoro! Pripomína, že na Slovensku sú gastrospoločnosti, ktoré ešte stále nedostali, bez akéhokoľvek podielu ich viny, schválenú pomoc z ministerstva dopravy za marec 2020 (áno, 2020!). O pomoci s nájomným (hoc ako bola zle koncipovaná) dnes už nikto nehovorí. A hoci tretia vlna je tu, ministerstvo dopravy stále nevypísalo nové schémy pomoci. Ministerstvo práce im prepláca malú časť vyšších miezd, čím trestá najmä tých, ktrí počas celého podnikania v reštauračnom sektore vyplácali svojim ľuďom riadne plné mzdy nad národným priemerom. Aj tak slabá pomoc reštauráciám dnes prichádza z absurdnými omeškaniami, alebo neprichádza vôbec."

 

Férovo znížená DPH dokáže podľa iniciatívy tieto pomoci plnohodnotne nahradiť. "Samozrejme, až odo dňa jej zavedenia."

 

img

 

Matovičov návrh

DPH na služby reštaurácií by podľa návrhu v rámci reštauračného balíka zmien mala predstavovať 10 %. Navrhuje to minister financií Igor Matovič v rámci ďalšej časti daňovo-odvodovej reformy, ktorú predstavil v pondelok.

 

Podmienkou je však zavedenie detského menu, teda polovičnej porcie z každého jedla za polovičnú cenu, ďalej eko menu, čo by znamenalo polovičnú porciu za trištvrte ceny. Pripustil, že existujú výnimky, kde je to zložité aplikovať. Automaticky ku každému jedlu by zároveň mal byť krčah vody grátis a zmeny majú nastať aj pri tringeltoch. Matovič vyčíslil, že toto opatrenie bez zohľadnenia dynamických vplyvov bude stáť 40 miliónov eur.

 

Tringelt by mal byť po novom súčasťou účtu, a to vo výške 9 % z celkovej sumy účtu bez DPH. "Samozrejme, ak nie ste spokojní, tak predtým, ako vám čašník donesie účet, môžete požiadať o zrušenie tringeltu," dodal Matovič s tým, že by to malo vyvinúť tlak na kvalitu najmä v strediskách cestovného ruchu.

 

Súvisiaci článok: VIDEO: Igor Matovič chce zaviesť napríklad rekreačný a gastro bonus, povinné krčahy s vodou v reštaurácii či tringelt 9%

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies