Vážna hudba zažíva comeback, aký tu doteraz nebol! CODEnsemble predstaví diela súčasných skladateľov

NETKY.SK • 8 Apríl 2024, 12:30 • 2 min
Vážna hudba zažíva comeback, aký tu doteraz nebol! CODEnsemble predstaví diela súčasných skladateľov

CODEnsemble, novovzniknutý komorný ansámbel pod vedením úspešného slovenského skladateľa a dirigenta Mariána Lejavu, prináša na slovenskú hudobnú scénu inovácie a nový vietor, niečo, čo tu v klasickej hudbe doteraz skutočne chýbalo. Ich prvý koncert nazvaný "SeasOne" sľubuje rozmanitý program, pričom predstaví diela súčasných skladateľov.

slovakia

left justify in out

„Stará hudba má právo zostať sviežou, neopočúvanou a nová hudba by mala byť súčasťou našej každodennej praxe,“ hovorí Marián Lejava.

Súčasťou programu prvého koncertu je aj dielo francúzskeho skladateľa Pascala Dusapina "Quad" interpretované slovenským a svetovo uznávaným huslistom Milanom Paľom a pätnástimi talentovanými hudobníkmi. Práve Dusapin sa inšpiroval dielami Samuela Becketta a venoval túto kompozíciu svojmu obľúbenému filozofovi Gillesovi Deleuzovi. Ďalšie diela zo série nemeckého skladateľa Wolfganga Rihma, "Chiffre I a VIII" prinesú tematické posolstvo do koncertného programu.

Marián Lejava predstaví okrem dirigovania aj svoje vlastné dielo "The Drencher´s Code I (nucleus)", ktoré je venované imaginárnej postave - Paulovi Drencherovi. Okrem toho uvedie aj skladbu Petra Dana Ferenčíka "Somehow unsure – perchance not" a to vo svetovej premiére. Tento slovenský autor experimentuje s netradičným rozmiestnením hudobníkov v koncertnej sále a prináša hudobný zážitok, aký nemá v našich končinách konkurenciu.

Pätnásti členovia CODEnsemble hrajú na rôzne hudobné nástroje od flauty cez klarinet až po kontrabas. Ich cieľom je dekódovať hudbu pre poslucháčov a priniesť starú hudbu do súčasnosti. Skladby žijúcich autorov uvedené vôbec po prvýkrát a program plný noviniek sľubuje hudobný zážitok, aký ste doteraz nezažili.

Vedeli ste, že súčasná klasická hudba prináša poslucháčom širokú škálu benefitov? Jej emocionálna hĺbka a komplexita oslovuje srdce a myseľ, zatiaľ čo intelektuálna stimulácia poskytuje priestor pre kritické myslenie. Svojou kultúrnou rôznorodosťou a experimentálnymi prvkami rozširuje hranice poznania a ponúka hlboký pohľad do rôznych hudobných tradícií. Pre poslucháčov je to nielen hudobná skúsenosť, ale aj cesta k osobnému rastu a sebarealizácii. Jej prítomnosť na hudobnej scéne obohacuje naše vnímanie a otvára dvere novým hudobným zvukovým farbám a tvarom,” dopĺňajú členovia CODEnsemble.

Nezmeškajte debutový koncert CODEnsemble už v nedeľu 14. apríla 2024 o 19:00 v Moyzesovej sieni Fif-UK v Bratislave! Vstupenky na koncert si môžete zakúpiť na stránke Tootoot.fm.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Barbora Šimkaninová
Zdroj: Storyline, Foto: CODEnsemble
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies