Odborníci radia dávať pozor na deti na pieskovisku. Môžu sa tam nakaziť viacerými chorobami

NETKY.SK • 18 Marec 2024, 11:53 • 2 min
Odborníci radia dávať pozor na deti na pieskovisku. Môžu sa tam nakaziť viacerými chorobami

BRATISLAVA - Na pieskovisku sa deti môžu nakaziť viacerými ochoreniami. Je preto dôležité im vysvetliť, aby hračky nevkladali do úst a po odchode z pieskoviska im dôkladne umyť ruky mydlom. Odporúča to farmaceutická laborantka z lekárne Dr. Max v Trnave Karin Slezáková.

slovakia

left justify in out

"Dieťa by nemalo cmúľať hračky či iné predmety, ktoré ležia v pieskovisku. Ideálne je, ak dieťaťu nebudete počas hry v pieskovisku nič dávať jesť, aby si špinavými rukami neprenieslo baktériu či parazita na jedlo. Dbajte na pravidelné strihanie nechtov dieťaťa - zvyšky kontaminovaného piesku alebo hliny sa môžu držať práve za nechtami," uviedla.

Po odchode z pieskoviska je dôležité deťom dôkladne umyť a vydezinfikovať ruky. "Taktiež by mali rodičia deťom vysvetliť, že niektoré veci sa kamarátom nepožičiavajú, ako napríklad hrebene, zubné kefky, príbory, slamky na pitie, píšťalky alebo iné predmety, ktoré idú do úst," dodala odborníčka.

Upozornila, že dieťa sa môže na pieskovisku nakaziť viacerými ochoreniami, ktoré sa prenášajú špinavými rukami. Ide napríklad o toxoplazmózu, salmonelózu, toxokarózu, mrle či giardiózu alebo lambliózu. "Symptómy ochorení sú väčšinou hnačky avracanie, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu organizmu," ozrejmila Slezáková. Dôležitá je preto rehydratácia dieťaťa. "Podávajte dieťaťu tekutiny, ato často vmalých dávkach. Siahnuť môžete aj po rehydratačnom roztoku," radí. Ak hnačka pretrváva viac ako tri dni a pridružia sa k nej vysoké teploty alebo ochorenie neustupuje do päť dní, odborníčka odporúča vyhľadať lekára.

Pripomenula, že deťom hrozí na pieskovisku aj nebezpečenstvo mechanickým či chemickým poškodením. "Je preto dôležité, aby ste skontrolovali, či je pieskovisko bezpečné a nenachádzajú sa tam úlomky skla. Pozor aj na ihly, ktorými sa dieťa môže nakaziť hepatitídou alebo ojedinele vírusom HIV," upozornila odborníčka. Odporúča vyberať na hranie pieskoviská, ktoré spĺňajú kritériá Úradu verejného zdravotníctva SR. "Informácie o pieskovisku sú dostupné na stránkach mesta alebo obce," dodala.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR, Foto: Shutterstock (ilustračná foto)

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies