Nový výpočet cien tepla si všimneme už pri najbližšom vyúčtovaní. Doplácať bude najmä jedna skupina ľudí

NETKY.SK • 1 Máj 2024, 06:45 • 2 min
Nový výpočet cien tepla si všimneme už pri najbližšom vyúčtovaní. Doplácať bude najmä jedna skupina ľudí

Nový spôsob platieb za teplo si domácnosti všimnú už v aktuálnych vyúčtovaniach. Správca ich má doručiť do konca mája. Doplácať budú najmä majitelia neobývaných bytov. Nová vyhláška zaviedla povinné zložky: základnú a spotrebnú. Základná zložka sa rozpočítava rovnomerne medzi všetky byty podľa podlahovej plochy.

slovakia

left justify in out

„Základná zložka by mala dosahovať 60 percent, spotrebná zložka 40 percent. Toto je odporúčanie,“ vysvetlil analytik energie-portal.sk Radovan Potočár. Doteraz základná zložka nebola povinná. Preto byty, ktoré ju nemali, môžu po novom platiť viac. „Druhá časť, spotrebná zložka, tá sa rozpočítava už podľa nameraných hodnôt na pomerových rozdeľovačoch alebo určených meradlách. Teda podľa údajov na radiátoroch v byte,“ pokračoval Potočár.

Odborníci hovoria, že nový spôsob výpočtu nákladov na teplo je spravodlivejší ako ten predchádzajúci.

„Neumožňuje nezmyselné rozdiely v nákladoch. Taktiež nenahráva rôznym špekulantom, ktorí prišli na to, že pre nich v minulosti bolo jednoduchšie poškodiť meranie. Alebo si nenechať spraviť odpočet ako priznať nameranú spotrebu,“ myslí si manažér Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Michal Ilovič.

Nový kontrolný mechanizmus

Nová vyhláška zavádza aj kontrolný mechanizmus. „Ten hovorí, že rozdiel medzi jednotkovou cenou tepla v byte s najvyššími nákladmi a v byte najnižšími nákladmi, nemôže byť väčší ako 2,5. Pokiaľ by to bolo, musí sa opraviť základná zložka tak, aby zodpovedala tomuto princípu,“ priblížil Potočár.

Michal Ilovič zdôrazňuje, že nový spôsob vyúčtovania by nemal byť pre ľudí šokujúcim prekvapením. Správcovia o ňom vedeli už pred dvomi rokmi. „Ak si správca bytového domu zodpovedne splnil úlohu a upravil domácnostiam v bytovom dome zálohové platby, nebude pre nich vyúčtovanie nákladov prekvapením,“ povedal.

„Majitelia tých bytov, ktoré nechávajú neobývané, prípadne kúria minimálne, či vôbec, budú po novom platiť viac ako v minulosti,“ dodal Potočár. Podľa odborníkov bola vlaňajšia zimná sezóna mierna. Náklady na teplo by teda nemali byť vysoké.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS, Foto: Energie-portal.sk / Fotolia (ilustračná foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies