V hodnotiacej komisii už môže byť aj bývalý sudca nad 65 rokov, novelu podpísala prezidentka Čaputová

NETKY.SK • 16 Február 2021, 16:03 • 2 min
V hodnotiacej komisii už môže byť aj bývalý sudca nad 65 rokov, novelu podpísala prezidentka Čaputová

BRATISLAVA - Hlava Slovenskej republiky podpísala novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

slovakia

left justify in out

Národná rada SR (NR SR) schválila novelu 5. februára. Vďaka nej bude možné za člena hodnotiacej komisie zvoliť aj sudcu, ktorému z dôvodu dosiahnutia veku 65 rokov zanikla funkcia.

 

img


Doterajšia právna úprava podľa Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) umožňovala, aby bol členom hodnotiacej komisie aj sudca, ktorý sa vzdal funkcie sudcu alebo ktorému zanikla funkcia sudcu z dôvodu dosiahnutia veku 67 rokov.

 

Podľa rezortu sa opomínala kategória sudcov, ktorí boli odvolaní z funkcie z dôvodu dosiahnutia veku 65 rokov. Tí môžu byť rovnako prínosní pre fungovanie hodnotiacich komisií, ktorých činnosť je potrebné zabezpečiť pre riadne fungovanie súdov.

 

img

 

Komisie sa totiž využívajú napríklad pri obsadzovaní voľných miest sudcov, v disciplinárnom konaní alebo pri pravidelnom hodnotení sudcov.

Spomenutá kategória sudcov bude pôsobiť v hodnotiacej komisii spravidla na súde, na ktorom naposledy funkciu sudcu vykonávala, teda v čase zániku funkcie sudcu.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies