Medzi Izraelom a Palestínou to opäť vrie

NETKY.SK • 6 Február 2020, 09:13 • 2 min
Medzi Izraelom a Palestínou to opäť vrie

GAZA - Izraelská armáda vo štvrtok opäť podnikla nálety na pozície radikálneho palestínskeho hnutia Hamas v pásme Gazy. Bola to reakcia ostreľovanie izraelského územia raketami a na vypúšťanie balónov s výbušnými zariadeniami, ktoré po dopade na zem môžu spôsobiť výbuch alebo požiar.

slovakia

left justify in out

Zasiahnuté územia

Palestínske bezpečnostné zdroje s odvolaním sa na očitých svedkov v Gaze informovali, že izraelská armáda pri svojich náletoch zasiahla bližšie nešpecifikované ciele ležiace severne od utečeneckého tábora aš-Šatí v blízkosti mesta Gaza a objekty hnutia Hamas v južnej časti pásma Gazy.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa enformasyonel (@enformasyonel),

 

Odveta

Izraelské útoky si nevyžiadali zranených, dodali palestínske zdroje. Podobnú operáciu podnikla izraelská armáda aj v noci na stredu, keď náletmi na pozície Hamasu reagovala na odpálenie troch rakiet a vypustenie zápalných balónov z palestínskeho územia.

 

img

 

Vplyv USA? 

Od polovice minulého týždňa, keď prezident USA Donald Trump oznámil svoj plán na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, dochádza k podobným palestínskym útokom takmer každý deň. Tieto akcie majú za následok odvetu izraelskej armády. Trump ako súčasť tohto plánu navrhol vznik palestínskeho štátu. Aby však palestínsky štát vznikol, musia Palestínčania najskôr uznať Izrael ako židovský štát.

 

img

 

Hamas a Palestína sú proti

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás a predstavitelia radikálneho hnutia Hamas návrhy amerického prezidenta dôrazne odmietli, pričom tvrdia, že favorizuje Izrael.

 

img

 

Dlhotrvajúci konflikt

Izrael a Hamas viedli od roku 2008 medzi sebou už tri vojny. K vystreľovaniu rakiet z pásma Gazy a následným izraelským odvetám dochádza pomerne často aj napriek doterajšiemu prímeriu, ktoré sa podarilo dosiahnuť vďaka Egyptu a ktoré v novembri ukončilo dva dni prudkých bojov medzi ozbrojencami z pásma Gazy a izraelskou armádou.

 

Izrael, Európska únia i Spojené štáty zaraďujú Hamas medzi teroristické organizácie.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies