V Škótsku sú na vzostupe tzv. viktoriánske choroby, najmä krivica

NETKY.SK • 22 August 2023, 09:36 • 2 min
V Škótsku sú na vzostupe tzv. viktoriánske choroby, najmä krivica

GLASGOW - V Škótsku sa rozmáha krivica, choroba spojená s chudobou a podvýživou, ktorá kedysi ochromovala preľudnené štvrte britských miest v 19. storočí. Vyplýva to z údajov zverejnených počas uplynulého víkendu.

slovakia

left justify in out

V roku 2022 bolo v Škótsku zaznamenaných celkovo 442 prípadov krivice, ochorenia kostry spôsobeného trvalým nedostatkom vitamínu D, v porovnaní s 354 prípadmi v roku 2018, informuje TASR podľa pondelkovej správy tlačovej agentúry AFP. "Takéto ochorenia, ktorým sa dá vo všeobecnosti predchádzať, svedčia o tom, že Škótsko má najnižšiu priemernú dĺžku života v Spojenom kráľovstve," uviedol Chris Williams, predseda Kráľovskej akadémie všeobecných lekárov v Škótsku. Naznačil tiež, že za nárastom môžu byť aj environmentálne faktory ako napríklad chladnejšie podnebie.

 

Krivica (rachitída) sa prejavuje krivením kostí a môže viesť k deformáciám kostry. Ochorenie súvisí s nedostatkom slnečného žiarenia a vitamínu D, ktorý sa nachádza v potravinách, ako sú napríklad mastné ryby alebo vajcia. Najviac prípadov - 356 - bolo zaznamenaných v oblasti mesta Glasgow, ktoré je jednou zo sociálne najslabších lokalít v Škótsku a podľa odhadov žilo v rokoch 2021-2022 v chudobe až 32 percent všetkých detí v meste. Podľa najnovších údajov z roku 2019 sa muži žijúci v najchudobnejších oblastiach mesta dožívajú v priemere o 15,4 roka menej ako muži v najbohatších častiach. V prípade žien sa tento rozdiel zvýšil z 8,6 na 11,6 roka. 

Zdravotnícki pracovníci naznačili, že k zvýšeniu výskytu rachitídy mohlo prispieť zvýšenie rozmanitosti v meste a zmena životného štýlu smerom k sedavejším činnostiam v interiéri a lacnejším, nezdravým potravinám. V Škótsku pribúdajú aj ďalšie tzv. choroby z viktoriánskej éry, ako je tuberkulóza a šarlach. "Viktoriánske choroby sú chorobami chudoby a sú bežné v častiach sveta, kde sú ľudia chudobní," povedal Stephen Baker, molekulárny mikrobiológ z Cambridgeskej univerzity.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / AFP Foto: Paulturner-Mitchell.com

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies